• Dolar 5.76
    Euro 6.34
  • Altın 272.30
    Bist 103391
  • 23° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Ayşe Köksal

Online satışların güvenliği artık yapay zeka teknolojisine emanet

23.10.2019 09:28


 

 

Türkiye’nin öncü finans teknolojileri şirketi iyzico, Dynamic 3DS sistemi sayesinde ödemelerin 3D Secure doğrulamasına takılmadan kolayca kısa sürede gerçekleşmesini mümkün hale getiriyor ve dijitalleşen KOBİ’lerin daha çok kazanmasını sağlıyor.

 

Mesafeli işlemlerde dolandırıcılık vakalarındaki artış ve işyerlerinin ters ibraz (kredi kartı işlemlerinde iptal üzerine para iadesi) zararlarının büyümesi, kart sahibinin kimliğini şifre vasıtasıyla doğrulayan ve XML mesajlarının SSL (Secure Socket Layer) üzerinden gönderilmesini sağlayan 3D Secure (3DS) güvenlik protokolünü ortaya çıkaran ana etkenler olmuştu.

 

3D Secure doğrulaması, harcama itirazı gibi durumların önüne geçebilmek için alınan bir güvenlik önlemi olarak görülse de internetten yapılan ödemelerin başarı oranını olumsuz yönde etkiliyor. 3D Secure’e kayıtlı banka/kullanıcı olmaması, kullanıcının 3D Secure şifresini yanlış girmesi, SMS şifresinin geç gelmesi, kullanıcının ekranı terk etmesi ve şifrenin dolandırıcıların eline geçmesi gibi sorunlar başarılı ödeme sayısının düşmesine ve işletmelerin ciro kaybetmesine sebep oluyor.

 

iyzico’nun verilerine göre internet üzerinden yapılan her 100 kartlı ödemeden 20’si 3D Secure doğrulaması sürecinde başarısız oluyor. Başarılı ödemelerin bu doğrulama işlemi nedeniyle zaman alması e-ticaret yapan işletmeler için önemli bir darbe oluyor. Üstelik Türkiye’de 3D Secure tek kullanımlık işlem şifrelerinin ele geçirilmesiyle yapılan dolandırıcılık vakalarında da artış ortaya çıkıyor. Bankalar bu tür durumlarda kullanıcıya harcama bedelini iade ediyor. Ancak e-ticaret siteleri, bu durumun etkisini kullanıcılar kadar kolay atlatamıyor. İşte bu noktada iyzico’nun geliştirdiği iyzico Dynamic 3DS teknolojisi devreye giriyor.

Gündem Haberleri

Güncel

BÜYÜKŞEHİR İHTİYAÇ SAHİPLERİNE SEVGİ ELİ UZATIYOR

Güncel

FEN İŞLERİ GÖLBAŞI'NIN DÖRT BİR YANINDA

Güncel

Altın günü değil, bisiklet günü

Güncel

Öğretmenlere 24 Kasım hediyesi

Güncel

Yenimahalle Belediyesi'nin 2020 Bütçesi Kabul Edildi

Güncel

EMEKLİLER DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE

Güncel

BAŞKAN ALTINOK, MAKAM ARACINI ÇOCUKLARA TAHSİS ETTİ

Güncel

Vergi Ödemede Son Gün 2 Aralık

Güncel

Yapı Kredi 75. Yıl Sergisine 15 Bin Ziyaretçi

Güncel

BAŞKAN YAVAŞ "MESAİ SAATLERİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Güncel

'SESİMİ DUYURAMADIM' ADLI OYUNA BÜYÜK İLGİ

Güncel

BÜYÜKŞEHİR'İN SPORCULARI MİLLİ TAKIMDA