• Dolar 6,8666
    Euro 7,7569
  • Altın 398.104
    Bist 119393
  • 22° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Ayşe Köksal

Online satışların güvenliği artık yapay zeka teknolojisine emanet

23.10.2019 09:28


 

 

Türkiye’nin öncü finans teknolojileri şirketi iyzico, Dynamic 3DS sistemi sayesinde ödemelerin 3D Secure doğrulamasına takılmadan kolayca kısa sürede gerçekleşmesini mümkün hale getiriyor ve dijitalleşen KOBİ’lerin daha çok kazanmasını sağlıyor.

 

Mesafeli işlemlerde dolandırıcılık vakalarındaki artış ve işyerlerinin ters ibraz (kredi kartı işlemlerinde iptal üzerine para iadesi) zararlarının büyümesi, kart sahibinin kimliğini şifre vasıtasıyla doğrulayan ve XML mesajlarının SSL (Secure Socket Layer) üzerinden gönderilmesini sağlayan 3D Secure (3DS) güvenlik protokolünü ortaya çıkaran ana etkenler olmuştu.

 

3D Secure doğrulaması, harcama itirazı gibi durumların önüne geçebilmek için alınan bir güvenlik önlemi olarak görülse de internetten yapılan ödemelerin başarı oranını olumsuz yönde etkiliyor. 3D Secure’e kayıtlı banka/kullanıcı olmaması, kullanıcının 3D Secure şifresini yanlış girmesi, SMS şifresinin geç gelmesi, kullanıcının ekranı terk etmesi ve şifrenin dolandırıcıların eline geçmesi gibi sorunlar başarılı ödeme sayısının düşmesine ve işletmelerin ciro kaybetmesine sebep oluyor.

 

iyzico’nun verilerine göre internet üzerinden yapılan her 100 kartlı ödemeden 20’si 3D Secure doğrulaması sürecinde başarısız oluyor. Başarılı ödemelerin bu doğrulama işlemi nedeniyle zaman alması e-ticaret yapan işletmeler için önemli bir darbe oluyor. Üstelik Türkiye’de 3D Secure tek kullanımlık işlem şifrelerinin ele geçirilmesiyle yapılan dolandırıcılık vakalarında da artış ortaya çıkıyor. Bankalar bu tür durumlarda kullanıcıya harcama bedelini iade ediyor. Ancak e-ticaret siteleri, bu durumun etkisini kullanıcılar kadar kolay atlatamıyor. İşte bu noktada iyzico’nun geliştirdiği iyzico Dynamic 3DS teknolojisi devreye giriyor.

Gündem Haberleri

Güncel

Büyükşehir'den “Ustalardan Miras” Fotoğraf Yarışması

Güncel

KENTPARK VE ULUÖNDER PARKI'NDA SABAH SPORU

Güncel

KURBANLIK SATIŞ NOKTALARI BAŞVURULARI BAŞLADI

Güncel

Ankara'da konağınız olsun

Güncel

Gölbaşı'nda hijyen denetimleri arttırıldı

Güncel

Yenimahalle'de Kurban Çadır Yerleri Kura İle Belirlendi

Güncel

Yenimahalle Destek Eğitim Merkezleri'nden Özel Eğitim

Güncel

Başkent'in uluslararası gerdanlığı, Cumhuriyet Kulesi

Güncel

COVİD 19 DENETİMLERİ YAPILACAK

Güncel

HAN İLÇESİNİN YOLLARI ASFALTLANDI

Güncel

UMUTLU YAŞAM UYGULAMA MERKEZİ KAPILARINI AÇIYOR

Güncel

Ormandan okula