• Dolar 6,8158
    Euro 7,4344
  • Altın 380.418
    Bist 103024
  • 13° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Ayşe Köksal

TELEVİZYON İZLEME SÜRESİ HER GEÇEN YIL AZALIYOR

09.10.2019 09:42

 


 

Kitle iletişim araçları içerisinde 1930’lu yıllardan itibaren popülerliğini koruyan ancak son yıllarda tahtı sosyal medya tarafından sallanan televizyonların, izlenme süreleri her geçen yıl azalıyor. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yapılan “Televizyon İzleme Eğilimleri” araştırmasında, 2006 yılından 2018 yılına kadar uzanan zaman diliminde, günlük ortalama televizyon izleme oranlarının her geçen yıl düştüğü gözlendi.

 

Medya takip kurumu Ajans PressRTÜK tarafından yapılan araştırmayı inceledi. 2006 yılında ortalama günlük televizyon izleme süresi 308 dakika olan Türkiye’de, 2009 yılında 263 dakika, 2012 yılında 234 dakika, geçen yıl ise 214 dakika günlük ortalama televizyon izlendi. En çok izlenen program türünün haberler ve yerli diziler olduğu gözlenirken, kadınların haber ve dizi, erkeklerin ise spor ve açık oturum programlarını daha fazla izlediği belirlendi. Akıllı telefonların yaşantımızın bir parçası olmasıyla beraber, televizyonlar da bu cihazların içine taşındı. Özellikle 15-24 yaş arası gençlerin büyük bir çoğunluğu televizyonu akıllı cihazlarından izliyor. Ayrıca yaş ortalamasıyla televizyon izleme süresinin doğru orantılı olduğu belirlenirken, eğitim düzeyi arttıkça da televizyon izlenen gün sayısının azaldığı görüldü.

 

TELEVİZYON MU SOSYAL MEDYA MI?

 

ITS Medya ve Ajans Press tarafından yapılan medya incelemesine göre ise sosyal medya ve televizyon mecralarının medya karnesi de belli oldu. 2015 yılından itibaren yazılı basın mecralarının taranarak incelemeye dâhil edildiği araştırmada, gazete ve dergilerde en çok sosyal medya anahtar kelimesi kullanıldı. 2015 yılından günümüze kadar 554 bin 43 adet sosyal medya geçen haber tespit edilirken, televizyon geçen haber sayısı ise 365 bin 505 olarak kayıtlara geçti.

Gündem Haberleri

Güncel

Keçiören Belediyesinden çevre kirliliğine tıbbi atık kutulu önlem

Güncel

BAŞKAN YAVAŞ'IN “İYİLİK BULAŞICIDIR “KAMPANYASI

Güncel

6 MİLYON TEK YÜREK BAYRAM ETSİN

Güncel

YILDIZ: BAKIMI YAPILMAYAN KLİMA SAĞLIĞI TEHDİT EDER

Güncel

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Öncesi Başkan Şimşek, Gençler ile Buluştu

Güncel

Yenimahalle'nin OSB'lerinde Hummalı Çalışma

Güncel

Keçiören'de 19 Mayıs coşkusu engel tanımıyor

Güncel

Keçiören Belediyesinden yerli sebze üretimi için çiftçilere büyük destek

Güncel

VALİLİKTEN GELEN PAKETLER DAĞITILDI

Güncel

SOYDAŞ: DEVLET DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR

Güncel

Yenimahalle'nin OSB'lerinde Hummalı Çalışma

Güncel

Keçiören Belediyesi hem üretiyor hem de tasarruf sağlıyor