• Dolar 7,8048
    Euro 9,1424
  • Altın 473.736
    Bist 1129.23
  • 15° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Fatih Kızıltan

“KOKLEAR İŞİTME İMPLANTLARI  DAHA ÇOK İŞİTME ENGELLİYE ERİŞECEK”

16.09.2020 09:30

ABD’de yapılan çalışmada, dünyanın önemli akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla, total işitme kayıplı hastalarda tam duyma sağlayabilen koklear implantların daha yaygın kullanımı konusunda atılması gereken önemli adımları ortaya kondu. Çalışma sonrası paylaşılan verilere göre koklear implanttan fayda görebilecek her 20 yetişkinden 1'inde koklear implant bulunduğu belirtildi.

 

 

İşitme kaybı yaşayan yetişkinlerde koklear implant kullanımının yaygınlaşmasıyla daha çok hastanın sağlıklı duyması mümkünken, tedavi sürecine dair bilgi eksikliği, pek çok hastanın bu imkandan yararlanmasını önlüyor.

 

Dünya çapında daha çok insanın koklear implant teknolojisinden yararlanmasını sağlamak hedefiyle ABD’de bir araya gelen bilim insanlarının ve sivil toplum kuruluşları, tarafsız ve objektif bir Uluslararası Konsensüs Belgesi yayınlayarak tüm dünyada daha çok işitme kayıplı bireyin implant teknolojilerinden yararlanması yönünde atılacak adımlar konusunda ortak bir yol haritasına imza attılar. Çalışma JAMA Otolarengoloji-Baş & Boyun Cerrahisi Dergisi’nde de ilk kez yayınlandı.

 

Delphi Konsensüs Süreç Yönlendirme Komitesi ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Otolarengoloji – Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü Başkanı Profesör Craig Buchman, yapılan çalışmanın işitme sağlığı açısından bir dönüm noktası olduğunu, bugün koklear implanttan fayda görebilecek her 20 kişiden sadece 1’inin kullanıcı olmasının hastalar açısından büyük bir kayıp olduğunu dile getirdi. Buchman şöyle devam etti: “Uluslararası Konsensüs Belgesi; orta-ileri, ileri ve çok ileri sensorinöral işitme kaybı olan hastaların değerlendirilmesi ve yönetimi için net kılavuz ilkeleriyle en iyi uygulamaların belirlenmesine yönelik adımların oluşturulması amacını taşımaktadır. Söz konusu adımlar, hastaların optimum işitme sonucuna erişebilmesi ve en iyi hayat kalitesine sahip olması için koklear implantlara ilişkin olarak teşhisi, tedaviyi ve hastalık sonrası bakımı ele almaktadır.”

 

Cochlear Türkiye Genel Müdürü Gül Erden: “Orta yaşta işitme kaybı demansa yol açabiliyor”

Uluslararası Konsensüs Belgesi’nin duyurusu konusunda destek veren kuruluşlardan biri olan Cochlear’in Türkiye Genel Müdürü Gül Erden, yapılan çalışmanın Türkiye’de de farkındalık ve uygulama konusunda yol kat etmeyi sağlayacak bir rehber olduğunu belirtti. 

 

Erden şunları söyledi: “Doğumsal işitme kayıplarında ve yetişkinlikte gelişen kayıplarda yenilikçi teknolojiler kullanılarak üretilen koklear implantlar, bilinen işitme cihazlarına göre çok net bir duyma ve yaklaşık 8 kat daha güçlü konuşmayı anlama olanağı sağlıyor. Maalesef orta yaş üzerinde sağlıksız duyma ve buna bağlı algı sorunları, bireyleri toplumdan soyutladığı için depresyon, demans ve bilişsel bozukluk riskleri ortaya çıkmaktadır. Dünyada bugün 53 milyon işitme engelli hasta bulunmaktadır. Hepsine ulaşamasak da tedaviden yararlanabilecek durumda olanların yeni teknolojilerle desteklenen bu tedavi şekline erişmesini sağlamak, milyonlarca insanın sağlıklı bireyler olarak hem sosyal hem akademik hem de üretkenlik anlamında hayata katılmalarına destek olmak en önemli hedefimiz.”

 

Uluslararası Konsensüs Belgesi, sağlık hizmeti alanında yedi kategoriyi kapsıyor: Farkındalık düzeyi, tedavinin uygulanması süreçleri, cerrahi teknikler, klinik etkinlik, uygulama sonrası sonuçlar, işitme kaybı ile depresyon, demans, bilişsellik ilişkisi ve maliyet etkililik.

Gündem Haberleri

Güncel

Başkan Köse ve Doğa Gönüllüleri Saklı Cennet Kıbrıs Kanyonu'na Yürüdü

Güncel

GÖLBAŞI BELEDİYESİNDEN MİNİKLERE SÜT SÜRPRİZİ

Güncel

Yenimahalle Sezona Galibiyetle Başladı

Güncel

Keçiören Belediyesinden sağlıklı spor imkânı

Güncel

LEONARDO DA VİNCİ'YE SAYGI SERGİSİ ÇANKAYA'DA

Güncel

5 GÜNDE 120 BİN 695 KİŞİ BAŞVURDU

Güncel

Plaka basım atölyesi yeni yerinde hizmet vermeye başladı

Güncel

GENÇLERLE BİRLİKTE MEYVE TOPLADILAR

Güncel

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE SIFIR BEYAZ EŞYA VE MOBİLYA DESTEĞİ

Güncel

Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu Tamamlandı

Güncel

BÜYÜKŞEHİR KIRSALDA ÇOCUKLARIN YANINDA

Güncel

YAKAKAYI'NDA SONDAJ ÇALIŞMALARI SONUÇ VERDİ