• Dolar 5.88
    Euro 6.53
  • Altın 281.06
    Bist 94302
  • 24° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Fatih Kızıltan

Kurban kesiminde Orf hastalığı riski!

10.08.2019 09:35

 

 

 

 

Kurban Bayramı öncesinde acemi kasaplara Orf hastalığı uyarısı yapıldı. “Orf” adını taşıyan “Koyun Çiçeği” olarak da isimlendirilen bu hastalık, küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşan Parapox virüsü ile ortaya çıkıyor. Hastalık, eller, parmaklar ve kollarda çıkan yaralarla kendini gösteriyor. Uzmanlar, söz konusu virüsün kesim sırasında kullanılan bıçakla yaralanma gibi durumlarda insana bulaştığına dikkat çekiyor.

 

Üsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, Kurban Bayramı öncesinde Orf hastalığı uyarısında bulundu.

 

Kesimden bir hafta sonra çıkıyor

 

Profesyonel olmamasına rağmen hayvan kesimi yapan kişiler başta olmak üzere uzman kasapların da karşılaşabileceği bir hastalık olan Orf hastalığı riskine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, hastalığın genelde kesimden bir hafta sonra ortaya çıktığını söyledi.

 

El, parmak ve kollarda yaralar çıkıyor

 

Hastalığın ağırlıklı olarak parmaklarda, el ve kollarda çıkan yaralarla kendini gösterdiğini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, “Kurban kesimi yapan kişilerde bazen kesim işleminden bir hafta kadar sonra bir yara çıkar. Bu yaralar, ilk başta basit bir mikrop kapması olarak değerlendirilebilir. Ancak yaranın görüntüsü rahatsız edici bir boyuta geldiyse mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Hekimin, hastaya yaradan bir hafta 10 gün önce kurban kesimi yaptığını sorması önemlidir. Doktor bu soruyu düşünemez ise zor bir süreç başlayabilir. Çünkü benzer cilt belirtisine yol açabilen birçok ciddi hastalık vardır. O nedenle özellikle kurban kesimi yapıldığı bilgisinden bahsedilmeli ve bu detayın belirtilmesini ihmal etmemek gerekir” uyarısında bulundu.

 

Hijyen kurallarına uyun, ellerinizi sabunlu suyla yıkayın

 

 

Ektima ya da koyun çiçeği adı ile de bilinen Orf hastalığının küçükbaş hayvanlardan insanlara bulaşan Parapox denilen bir virüsten kaynaklandığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, “Bu virüs ender de olsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Orf hastalığı, virüsü taşıyan küçükbaş hayvanların insanı ısırması, bu hayvanların eti, derisi ya da yününün insanın elindeki küçük bir sıyrık ya da yarayla temas etmesi veya kesimde kullanılan bıçakla yaralanma olması gibi durumlarla insana bulaşmaktadır” dedi.

 

İnsandan insana bulaşmaz

 

Virüs bulaştıktan sonra üç gün ya da en geç iki hafta içinde yaralar görülmeye başladığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Kaan Özkan Karadağ, “İnsandan insana bulaşmaz. Hasta hayvanın etini yemekle de bulaşmaz. Orf hastalığına neden olan Parapox virüsü keçi, koyun, dağ keçisi, deve, geyik, tavşan, sincap, ceylan, kedi ve köpek gibi hayvanlarda görülmektedir. Bu nedenle hayvanla temas sırasında hijyen kurallarına uymak, kesim sonrasına ise ellerin bol su ve sabun ile yıkanması çok önemlidir. El kesiği, yaralanma gibi riskli durumlar nedeniyle kesim işlemini mutlaka uzman bir kasaba yaptırmak gerekiyor” uyarısında bulundu.

 

Gündem Haberleri

Güncel

CUMHURİYET KADINI CANDAN ERÇETİN 29 EKİM'DE ESKİŞEHİR'DE

Güncel

Yenimahalle'nin Rüzgar Kızı Ödüle Doymuyor

Güncel

KEÇİÖREN BELEDİYESİ'NİN BÜTÇESİ OY BİRLİĞİ İLE MECLİSTEN GEÇTİ

Güncel

Ankara'nın Anılarında Yolculuğa Hazır Mısınız?

Güncel

ŞEHİDİN NİŞANLISI GELİNLİKLE VEDA ETTİ

Güncel

Yenimahalle'de Riskli Yapılar Tespit Ediliyor

Güncel

Yenimahalle'nin Melekleri Yine Galip Geldi

Güncel

Öğrenciler Kompost Gübre İle Toprağa Can Verdi

Güncel

ALTINOK, HAYALİ GERÇEK OLAN RABİA'YI YALNIZ BIRAKMADI

Güncel

ALTINOK'TAN ÖRNEK JEST

Güncel

ÇOBAN MEKTEBİ'NE ALTINOK DOKUNUŞU

Güncel

Çankaya'da İstihdama Yönelik Eğitimler Devam Ediyor