• Dolar 5.3771
    Euro 6.1069
  • Altın 214.42
    Bist 90644
  • 11° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Fatih Kızıltan

Soyuz MS-11

05.12.2018 10:00

Ekim ayında yaşanan arıza nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Soyuz MS-10 roketinin ardından yeniden Soyuz MS-11 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) insanlı uçuş gerçekleştirildi.

Soyuz MS-11 uzaya fırlatıldı!

Geçtiğimiz Ekim ayında bir kozmonot ve bir astronotu taşıyan Soyuz MS-10roketi, yeryüzünden ayrıldıktan 2 dakika sonra arızalanmış ve acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Aleksey Ovçinin ve Nick Hague ise paraşütle atlamış ve ardından insanlı uçuşlar askıya alınmıştı.

Olayın ardından ilk olarak Soyuz 2-B1 roketi ile Rus ordusu için uzaya bir uydu gönderilirken ilk insanlı uçuş ise gerçekleştirildi. Rus kozmonot Oleg Kononenko,Kanadalı astronot David Saint-Jacques ve ABD’li astronot Anne McClain’i taşıyan Soyuz MS-11 roketi, Kazakistan’daki Baykonur Üssü’nden UUİ’ye fırlatıldı.

Başarılı geçen fırlatmanın yaklaşık 10 dakika sonrasında uzay aracı ile roketin üst kısmı birbirinden ayrıldı. Yerel saat ile 17.31’de fırlatılan kapsülün yapılan araştırmalara göre 6 saat sonra UUİ’ye ulaşması bekleniyor.

UUİ’de halihazırda Avrupa Uzay Ajansından (ESA) Alexander Gerst, NASA’dan Serena Aunon-Chancellor, ROSCOSMOS’tan Sergey Prokopyev bulunuyor. NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA’nın ortak işlettiği UUİ’de uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

Gündem Haberleri

Güncel

Başkan Altay İslam Sanatları Sergisi'ni İnceledi

Güncel

MASAL ŞATOSU'NDA KEMAN TINILARI

Güncel

MASAL ŞATOSU'NDA CAMDAN HAYALLER

Güncel

KEÇİÖREN'DE ÇOCUKLAR ÇOK DEĞERLİ

Güncel

YENİ PARKLAR HİZMETE GİRMEYE BAŞLADI

Güncel

Gazeteci Murat Yetkin Çankaya'da Okuyucuları ile Buluştu

Güncel

İŞTE SEÇİM TAKVİMİ

Güncel

Seçmen Listeleri Askıya Çıkıyor

Güncel

KAYIT DIŞI EKONOMİ ÖNLENMELİ

Güncel

BÜYÜKŞEHİR'DEN KARLA YOĞUN MÜCADELE

Güncel

Yaşar'dan Ankara Valisine hayırlı olsun ziyareti

Güncel

Yenimahalle'nin projeleri ödüle doymuyor