• Dolar 5.3018
    Euro 6.00
  • Altın 225.62
    Bist 102784
  • Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Fatih Kızıltan

Soyuz MS-11

05.12.2018 10:00

Ekim ayında yaşanan arıza nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Soyuz MS-10 roketinin ardından yeniden Soyuz MS-11 roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) insanlı uçuş gerçekleştirildi.

Soyuz MS-11 uzaya fırlatıldı!

Geçtiğimiz Ekim ayında bir kozmonot ve bir astronotu taşıyan Soyuz MS-10roketi, yeryüzünden ayrıldıktan 2 dakika sonra arızalanmış ve acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Aleksey Ovçinin ve Nick Hague ise paraşütle atlamış ve ardından insanlı uçuşlar askıya alınmıştı.

Olayın ardından ilk olarak Soyuz 2-B1 roketi ile Rus ordusu için uzaya bir uydu gönderilirken ilk insanlı uçuş ise gerçekleştirildi. Rus kozmonot Oleg Kononenko,Kanadalı astronot David Saint-Jacques ve ABD’li astronot Anne McClain’i taşıyan Soyuz MS-11 roketi, Kazakistan’daki Baykonur Üssü’nden UUİ’ye fırlatıldı.

Başarılı geçen fırlatmanın yaklaşık 10 dakika sonrasında uzay aracı ile roketin üst kısmı birbirinden ayrıldı. Yerel saat ile 17.31’de fırlatılan kapsülün yapılan araştırmalara göre 6 saat sonra UUİ’ye ulaşması bekleniyor.

UUİ’de halihazırda Avrupa Uzay Ajansından (ESA) Alexander Gerst, NASA’dan Serena Aunon-Chancellor, ROSCOSMOS’tan Sergey Prokopyev bulunuyor. NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA’nın ortak işlettiği UUİ’de uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

Gündem Haberleri

Güncel

BÜYÜKŞEHİR'İN PROJESİ İLE 4.5 MİLYON DOLAR TASARRUF

Güncel

ÇOCUKLAR MATEMATİĞİ EĞLENCELİ HALE GETİRİYOR

Güncel

İzzet'in Hayalini Başkan Yaşar Gerçekleştirdi

Güncel

Başkan Yaşar, Muhtarlarla Bir Araya Geldi

Güncel

KEÇİÖREN'DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ ŞÖLENİ

Güncel

En Lezzetli Kurs İlk Mezunlarını Verdi

Güncel

LİSTELER BUGÜN İLÇE SEÇİME TESLİM EDİLECEK

Güncel

ESMEK KURSİYERLERİNDEN EL SANATLARI SERGİSİ

Güncel

ŞATODA MÜZİK ETKİNLİĞİ DEVAM EDİYOR

Güncel

BÜYÜKŞEHİR'İN PROJESİ İLE 4.5 MİLYON DOLAR TASARRUF

Güncel

Yaşar, 2019-2024 Projelerini Açıkladı

Güncel

İkinci Bahar'da “Grip ve Soğuk Algınlığı” Semineri