• Dolar 6,8158
    Euro 7,4344
  • Altın 380.418
    Bist 103024
  • 13° Ankara

BAYRAMIN İLK 2 GÜNÜ EKMEK ÇIKMAYACAK

EMEK UN FABRİKASINDAN VATANDAŞA DESTEK

YILDIZKAYA “RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN”

MEHMET AKİFLİLER DERNEĞİNDEN RAMAZAN DESTEĞİ

MHP'Lİ GÜNGÖR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

AVCI “MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLUYORUM”

Güncel

Güncel Haberleri

GİYSİLERİN DEZENFEKSİYONU İÇİN KURU TEMİZLEME

25.03.2020 09:32
GİYSİLERİN DEZENFEKSİYONU İÇİN KURU TEMİZLEME

Ankara Kuru Temizlemeciler Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, vatandaşların elbiselerini, günlük kıyafetlerini koronavirüs tehdidine karşı hijyen bir şekilde temizlenmesi için kuru temizlemecilere gönül rahatlığıyla getirebileceklerini söyledi.

Ankara Kuru Temizlemeciler Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, kuru temizlemenin bakteri ve virüslere karşı son derece etkili olduğunu, kullanılan etken ilacın direkt olarak bakteri ve virüsün, mikroorganizmanın ölmesini sağladığını kaydetti.

Oda Başkanı Erdal, "Kuru temizlemeciler olarak yüksek teknolojilerle üst düzey hizmet veriyoruz. Kuru bir işlem olmamasının sebebi, yıkanan kıyafetin özel kimyasalla son teknoloji makinelerin içinde ve susuz bir şekilde temizlenmesi. İşlem sırasında su kullanılmaz. Giysiler, özel ilaçlarla diğer maddelerden arındırıldıktan sonra kurutma işlemine başlanır ve daha sonra preslenir. 70-80 derece ısıda kuru temizleme yapılıyor. Kuru temizlemeden sonra yüksek ısıyla ütülenir. Kuru temizleme işlemi tüm mikropları öldürür. İşlemde çok kuvvetli bir ilaç Perkloretilen buharlaştırılarak kullanılır. Bu petrol ürünü kimyasal İngiliz - Alman ürünüdür ve bizde Avrupa standartlarında kullanılır. Özellikle bu dönemde kıyafetlerin sık sık kuru temizlemeden geçirilmesinde fayda var. Kuru temizlemenin bir özelliği kıyafetin ütüsünü bozdurmaz, milim dahi çektirmez, renk vermez. Özellikleri çok fazla ama bunlar pek bilinmiyor. Fiyat tarifelerimiz de öyle çok yüksek değil, makul fiyatlarla çalışıyoruz. Vatandaşlarımız rahatlıkla kıyafetlerini temizletmek, ya da sadece ütületmek için oda kaydı olan kuru temizlemecilere getirsinler, merdiven altı kayıt dışı çalışanlara itibar etmesinler." dedi.

GÜNLÜK KIYAFETLER YIKANIYOR

Koronavirüs salgınına karşı kişisel hijyenin dikkat edilmesi gereken en önemli husus olduğuna değinen Oda Başkanı Erdal, gömlek gibi kıyafetlerin, çamaşırların mikropların öldürülmesi açısından en az 70 derecede yıkanması gerektiğini belirterek, "Bu zorlu dönemde en çok dikkat etmemiz gereken iş hijyen. Bu anlamda kıyafetlerimiz de hijyen olmalı. Günlük kıyafetlere bulaşmış bir durum varsa, yani solunum yoluyla yada temas yoluyla virüs bulaşmış bir tekstil ürünü varsa en az 70 derecede yıkanması gerekmektedir. 70 derecede yıkandığında deterjan etkisiyle koronavirüs ölecektir. Vatandaşlarımız gömlek, mont gibi yıkanabilir kıyafetlerini de bizlere gönül rahatlığıyla getirebilir. Hem bu işlem evlerinde yapmalarından daha az maliyetli olacaktır." diye konuştu.

DEZENFEKSİYON TALEBİ ARTTI

Koronavirüs salgınına karşı ortam dezenfeksiyonu talebinin artığını da sözlerine ekleyen Başkan Erdal, "Odamıza bağlı ev ve işyeri temizlik firmalarının bir kısmı aynı zamanda ilaçlama firmalarıdır. Unvanlarında mikroplara karşı ilaçlama yapabilecekleri yer alıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle ev ve özellikle işyeri dezenfeksiyonu için yoğun talep var. Bu ara koronavirüse karşı ilaçlama ve dezenfekte yapan firmaların, şahısların sayısı birden bire inanılmaz arttı. Bunların çoğunun kayıtları yok, kayıtdışı çalışıyorlar. Bu süreçte vatandaşlar koronavirüs istismarcılarına karşı çok dikkatli olmalı. Koronavirüsü fırsata çevirmeye çalışanlara fırsat verilmemeli. İlaçlama ve dezenfeksiyon için Oda kaydı olan yetkili firmalar, ekipler tercih edilmeli." ifadelerini kullandı.

HBR AYSUN YLMAZ BENLİ