• Dolar 6,1551
    Euro 6,7084
  • Altın 327.191
    Bist 113955
  • 10° Ankara

SOĞANLI YEMEK YARIŞMASI 4 MART'DA

BİK MÜDÜRÜ MESLEKTAŞLARINA SESLENDİ

“VERGİ GÜÇTÜR” SLOGANI İLE 31. VERGİ HAFTASI

ALT YAPIDAN SÜPER LİG VE 1.LİG KULÜPLERİNE TRANSFER

TARİHİN KARANLIK GECESİ HOCALI KATLİAMI

VERGİ DAİRESİNDEN 31. YIL ZİYARETİ

Güncel

Güncel Haberleri

GÖK “PROJENİN BİR BELİRSİZLİKLER SARMALINA DÖNÜŞTÜĞÜ ANLAŞILMAKTA”

25.01.2020 14:02
GÖK “PROJENİN BİR BELİRSİZLİKLER SARMALINA DÖNÜŞTÜĞÜ ANLAŞILMAKTA”

 

25.11.2019 tarihinde TBMM Başkanvekili Levent GÖK Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde 2017 yılında İngiltere ile ön anlaşma yapılarak başlanan Milli Muharip Uçak(MMU) Projesi’nde motor üretimi için Rolls Royce ve Kale firmalarının kurduğu ortaklığa rağmen 2018 yılında BMC ‘ye ait TRmotor ile anlaşıldığını ifade etmiş, 2019 Mart ayında Rolls Royce – Kale ortaklığının verdiği teklifin geri çekildiğini belirtmiştir.

Bu gelişmeler sonucunda daha önce MMU prototipinin ilk uçuşu için verilen 2023 tarihinin 2025 – 2026 yıllarına ertelendiğine dikkat çeken CHP Ankara milletvekili Levent GÖK, MMU projesinde 2-3 yıllık bir gecikmenin meydana gelmesinin getireceği fazladan maliyet ve güven sorunlarını gündeme taşımıştır. MMU projesinin bütün bu olumsuzluklar sonrasındaki durumuna ve akıbetine ilişkin sorular yöneltmiştir.

21.01.2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından verilen cevapta Savunma Sanayii Başkanlığı(SSB) ile TR-Motor Güç Sistemleri Sanayii AŞ arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Mutabakatı’nın imzalandığı ifade edilmiştir. Mutabakatın Çerçeve Sözleşme niteliğinde olduğu, taahhüt içermediği, sonraki süreçlerde planlamanın doğru yapılabilmesi için imzalandığı açıklanmıştır. Motor geliştirme konusunda sözleşme imzalanma aşamasına gelindiğinde en uygun tercihin yapılacağına ilişkin ifadeler kullanılmıştır. Soru önergesi cevabında Milli Muharip Uçağın geleceğine dair herhangi bir açıklama yapılmamış, projede yaşanan gecikme ve sorunların getirdiği ek maliyetlere ilişkin sorular yanıtlanmamıştır.

MMU Projesi Türkiye tarihinin en önemli projelerinden biri olarak lanse edilmiş, Türkiye’nin yerli savaş uçağını üreten sayılı ülkelerden biri haline geleceği açıklanmıştır. Gelinen tabloda projenin bir belirsizlikler sarmalına dönüştüğü anlaşılmakta, motor geliştirme konusu dahi netleşmemiş olan Milli Muharip Uçağın 2025 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi mümkün görünmemektedir."dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ