• Dolar 5.88
  Euro 6.53
 • Altın 281.06
  Bist 94302
 • 24° Ankara

AYSEL DEMİR'DEN GAZETECİLERE JEST

EVSİZ CELAL ARTIK EMİN ELLERDE

ARDINDA 4 SAYFALIK NOT BIRAKARAK ÖLÜME GİTTİ

HASAT BAYRAMINA DAVET…

ŞEHİDİN NİŞANLISI GELİNLİKLE VEDA ETTİ

MÜLKİ AMİRDEN OKULLARA ZİYARET

Güncel

Güncel Haberleri

SEYAHAT SİGORTASI ZORUNLULUĞUNU SORDU

19.06.2019 10:45
SEYAHAT SİGORTASI ZORUNLULUĞUNU SORDU

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere TBMM başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Gök “Yaz mevsiminin gelmesi ve okulların kapanmasıyla tatil sezonu açılmış, yurtiçi ve yurtdışı tatil merkezlerine rağbet artmaya başlamıştır. Tatil döneminde yurttaşlarımızın yaşayacağı olumsuzluklar karşısında güvence sahibi olmak hayati önem taşımasına rağmen seyahat sigortasının zorunlu tutulduğu haller dışında sözü geçen sigortalar tercih edilmemektedir. Yurttaşlarımızın hayatın her safhasında sigortalı olması beklenmedik harcamaların getirdiği israfın azaltılması suretiyle ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlamaktadır. Seyahat - tatil sigortalarını edinmenin kolaylaştırılması ve özendirilmesi için gereken adımların atılması beklenmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. 2014 – 2019 yılları arasında yurtiçinde tatile çıkan kişi sayılarını ve tatil – seyahat sigortası yaptıranların oranlarını yıllık temelde açıklar mısınız?
 2. 2014 – 2019 yılları arasında yurtiçinde tatile çıkan kişilerin yaptırdığı tatil - seyahat sigortalarına kaç Türk Lirası prim ödenmiştir? Sözü geçen sigortaların karşıladığı zarar miktarlarını yıllık temelde açıklar mısınız?
 3. 2014 – 2019 arasında yurtiçi tatile çıkan sigortasız kişilerin seyahatleri ve gezileri esnasında yaşadığı kaza, kayıp ve benzeri olumsuzlukların yarattığı maddi kayıpları yıllık temelde açıklar mısınız?
 4. 2014 – 2019 yılları arasında kaç yurttaşımız sigortasız olarak yurtdışında tatile çıkmıştır?
 5. 2014 – 2019 yılları arasında tatil – seyahat sigortalarına uygulanan vergi kalemlerini ve kalemlerden edinilen gelirleri yıllık temelde açıklar mısınız?
 6. Tatil – seyahat sigortalarının yaygınlaşması için hangi çalışmalar yürütülmektedir?

HBR-AYSUN YILMAZ BENLİ