• Dolar 6,1577
    Euro 6,7046
  • Altın 326.962
    Bist 113937
  • 10° Ankara

SOĞANLI YEMEK YARIŞMASI 4 MART'DA

BİK MÜDÜRÜ MESLEKTAŞLARINA SESLENDİ

“VERGİ GÜÇTÜR” SLOGANI İLE 31. VERGİ HAFTASI

ALT YAPIDAN SÜPER LİG VE 1.LİG KULÜPLERİNE TRANSFER

TARİHİN KARANLIK GECESİ HOCALI KATLİAMI

VERGİ DAİRESİNDEN 31. YIL ZİYARETİ

Güncel

Güncel Haberleri

Soydaş: Ulaşıma zam zorunlu hale geldi

19.08.2019 09:57
Soydaş: Ulaşıma zam zorunlu hale geldi


 

Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşıma zam çağrısını yineleyerek, “Esnafımız kredilerini ödeyemez, yakıt alamaz ve araçlarını yürütemez hale geldi.” dedi.

 

Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, şehiriçi toplu ulaşım hizmetlerine zam yapılması çağrısını yineledi. Soydaş, “Ulaşıma zam artık zorunlu hale geldi.” dedi.

Daha önce de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşıma zam talebinden bulunduklarını belirten Soydaş, şunları aktardı: “Geçtiğimiz günlerde yaptığımız açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın ulaşıma acilen zam yapması gerektiğini belirtmiş ve bu beklentimizin kısa sürede gerçekleşmemesi halinde, esnaflarımızın telafisi mümkün olmayacak şekilde haciz ve icra işlemleri ile karşı karşıya kalacağını ifade etmiştik. Geldiğimiz noktada, esnafımız  kredilerini ödeyemez, yakıt alamaz ve araçlarını yürütemez durumdadır.

2017 Ocak ayından bu yana yaklaşık 30 aydır çeşitli gerekçelerle ulaşıma zam yapılmamasının faturası Sayın Başkan Mansur Yavaş’a kesilmemelidir. Ulaşıma zam yapılması artık kaçınılmazdır.

Maliyetler artmamış olsa kamuoyu tepkisini anlamak mümkün olacaktır. Ancak takdir edersiniz ki o tarihten bu yana zorunlu giderlerdeki olağanüstü artış, esnafımızın Sayın Başkanı zor durumda bırakmamak için zam talep etmeme direncini kırmıştır.

Yeni seçilmiş Belediye Başkanına zam çağrısı yapmak belki Sayın Başkanımıza kamuoyu baskısına neden olacaktır fakat diğer tarafta da binlerce ulaşım esnafının elde olmayan nedenlerle zor durumda olduğunu kabullenmek gerekir diye düşünüyor ve bekliyoruz.

Yakın zamanda Antalya, Adana, Bursa, Aydın vb. iller artan maliyetleri gerekçe göstererek, ulaşıma zam yapmak zorunda kalmıştır.

Yukarıda da belirttiğimiz nedenlerle, Ankara'da ulaşıma zam yapılması artık keyfi değil,  bir zorunluluktur. Esnafımızın yaşaması, ayakta durması için bu zorunluluğun artık yerine getirilmesi gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın sesimizi duyacağına inanıyor, takdiri kendilerine bırakıyoruz.”dedi

HBR Ayşe köksal