• Dolar 5.72
    Euro 6.29
  • Altın 275.06
    Bist 102450
  • 24° Ankara

ÖĞRENCİ BAYILIYOR ORTADA AMBULANS YOK!

CHP KADIN KOLLARINDAN YAĞLIKARA AİLESİNE DESTEK

AİLEYE  BİR DESTEKTE ŞENTEPE MUHTARINDAN GELDİ

İSTİKLAL MADALYALARINI TALEP ETTİLER

GAZİLİK EN BÜYÜK ÜNVANDIR

VATAN PARTİSİ GAZİLER GÜNÜ'NÜ KUTLADI

Güncel

Güncel Haberleri

YAYGIN ANTİBİYOTİK KULLANIMI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

12.06.2019 09:46
YAYGIN ANTİBİYOTİK KULLANIMI İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

CHP Grup Başkan vekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök Türkiye Büyük Millet Meclisinde meclis araştırması istedi. Gök “Nehirlerimizde ve su havzalarımızdaki kirliliğin tespit edilmesi, yurttaşlarımızın antibiyotik kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi, ortaya çıkan sağlık ve çevre tehditlerine karşı ilaç politikaları oluşturulması, hayvanlar üzerinde kullanılan antibiyotiklerin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması, balık çiftliklerinin yarattığı kirliliğin önlenmesi ve su dağıtım şebekeleri ile kanalizasyon arıtma tesislerinin ıslah edilmesi amacıyla Anayasa'nın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederiz”dedi.

 

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök “ 72 ülkede incelenen 711 nehir havzasının üçte ikisinde tehlikeli seviyede antibiyotiğe rastlanmıştır. Antibiyotik kirliliği insan bedenindeki bakterilerin yaşamsal ilaçlara karşı bağışıklık geliştirmesine yol açmakta, antibiyotiğe dayanıklı bakterilerin 2050 yılına kadar 10 milyona yakın insanın ölümüne neden olabileceği öngörülmektedir. Konuya ilişkin günümüze kadar yapılmış en kapsamlı araştırma olarak nitelenen çalışmada 6 kıta, 72 ülkedeki toplam 711 nehrin sularında en çok kullanılan 14 antibiyotik ilacın oranları ölçülmüştür.Araştırma sonuçlarına göre nehirlerin yüzde 65’inde antibiyotik bulunmakta, çalışmaya konu akarsuların 111’inde antibiyotik yoğunluğu güvenli sayılan sınırların üzerinde olmakla beraber düşük gelirli ülkelerde antibiyotik yoğunluğunun güvenli sınırın 300 katı üzerinde olduğu akarsular görülmekte ve bu en tehlikeli nehirlerin Asya ve Afrika’da olduğu belirtilmektedir. Türkiye’den doğarak Basra Körfezine dökülen Dicle Nehri’nde de antibiyotik kirliliğinin tehlikeli seviyelerde olduğu sözü geçen araştırmayla ortaya çıkartılmıştır.

YOĞUN ANTİBİYOTİK KULLANIMINI MECLİSE SORDU

 

Antibiyotik ilaçlar kullanıldığında ilaçların içindeki aktif maddelerin yüzde 30 ila 90’ı idrar ve dışkı ile atılmaktadır, kanalizasyon atıklarının doğal su kaynaklarına ulaşmasıyla antibiyotik kirliliği nehirlere ve su havzalarına da ulaşır. Yoğun antibiyotik kullanımının kirlettiği bir diğer alan ise şehirlerin su şebekeleri ile kanalizasyon arıtma tesisleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsanların kullandığı ilaçların yarattığı kirliliğinin yanı sıra hayvanlar üzerinde kullanılan antibiyotiklerin zaman içerisinde toprak ve sulu çamur aracılığıyla yeraltı sularına ve nehirlere karışması da kirliliğin temel sebeplerinden bir tanesidir. Araştırmada, ilaç üretim fabrikalarının atıklarının su kanallarını kirlettiğinin altı çizilirken, orta ve düşük gelirli ülkelerde bulunan balık çiftliklerinin antibiyotik atık ürettiğine dikkat çekilmektedir.

7 FARKLI ANTİBİYOTİK TÜRÜNE RASTLANDI

 

Antibiyotik kirliliğinin nispeten az gelişmiş ülkelerde daha yoğun görülmesine rağmen Avrupa’da da nehirleri tehdit ettiği tespit edilmiş, Tuna Nehri havzasından alınan örneklerde 7 farklı antibiyotik türüne rastlanmıştır. Kıtanın en temiz nehirlerinden biri olarak kabul edilen İngiltere’deki Thames Nehri’nin bazı bölgelerinde yüksek kirlilik ölçülmüş, söz konusu sağlık ve çevre sorununun küresel bir tehdide dönüşeceği ifade edilmiştir. Türkiye coğrafi konumu bakımından nehirlerde ve su havzalarında oluşan antibiyotik kirliliğinden yakın gelecekte en çok etkilenecek ülkeler arasında yer almaktadır. Araştırmaya konu olan ve ülkemiz topraklarında doğan Dicle Nehri’nde antibiyotik oranlarının tehlikeli seviyelerde görülmüş olması önlem alma ihtiyacı doğurmuştur. Nehirlerimizde ve su havzalarımızdaki kirliliğin tespit edilmesi, yurttaşlarımızın antibiyotik kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi, ortaya çıkan sağlık ve çevre tehditlerine karşı ilaç politikaları oluşturulması, hayvanlar üzerinde kullanılan antibiyotiklerin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması, balık çiftliklerinin yarattığı kirliliğin önlenmesi ve su dağıtım şebekeleri ile kanalizasyon arıtma tesislerinin ıslah edilmesi amacıyla Anayasa'nın 98’inci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ederiz”ifadelerine yer verdi.

HBR-AYSUN YILMAZ BENLİ