• Dolar 5.86
    Euro 6.52
  • Altın 294.30
    Bist 118664
  • Ankara

ÇOCUK İSTİSMARI EBEBEYNLERE ANLATILDI

ADD UGUR MUMCU'YU 27. YILINDA ANDI

TCDD  “ZAM YAPILMAMIŞTIR “

CHP MUHTARLARI DİNLEDİ

TAKSİMETRE FİYATLARINA YENİ TARİFE

MİNİBÜSÇÜLERİN YENİ BAŞKANI ÖREN

Polatlı

Polatlı Haberleri

16. İMAM HATİPLİLER KURULTAYI MALATYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

11.09.2019 09:40
16. İMAM HATİPLİLER KURULTAYI MALATYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin, her yıl düzenlediği İmam Hatipliler Kurultayı’nın 16.’sı 7-8 Eylül 2019 tarihlerinde Malatya’da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımı ile aralarında Polatlı İmam Hatip Lisesi Mezun Derneği Başkanı İbrahim Kılıç ve Yönetim Kurulu üyesi Adem Kılıç’ın da bulunduğu il ve ilçe dernek başkanları, imam hatipliler ve çok sayıda davetli katıldı.Bu yıl “ehliyet ve liyakat” vurgusuyla düzenlenen kurultaya Türkiye genelindeki imam hatip camiasından 500 civarında dernek ve 1500 kişi iştirak etti.

 

 

 

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen İmam Hatipliler Kurultayı bu yıl İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. İki günlük kurultayın ikinci gününde programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma Bakanı Cahit Turan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal, Cevdet Yılmaz, Vedat Demiröz, Fatma Betül Sayan Kaya, Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek, İstanbul Milletvekili Halis Dalkılıç, Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra aralarında Polatlı İmam Hatip Lisesi Mezun Derneği Başkanı İbrahim Kılıç ve Yönetim Kurulu üyesi Adem Kılıç’ın da bulunduğu il ve ilçe dernek başkanları, imam hatipliler ve çok sayıda davetli katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kurultayda yaptığı konuşmanın yanında öğretmenlerle de ayrı bir oturumda hasbihal etti.: “Öğretmenliği aşkla yapmak, çocuklarımıza tek tek dokunmamız gerekiyor. Ülkemizin her vatandaşı özeldir, hepimiz birlikte olmayı, renklerimizle zenginleşmeyi bilmeliyiz” dedi.

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal da konuşmasında 5 bin 200 okul, 1 milyon 400 bin öğrenci ve velilerle birlikte imam hatiplerdeki gençlerin ehliyetli ve liyakatli bir şekilde eğitimi için gayret gösterdiklerini söyledi. Sivil toplum kuruluşu anlayışıyla ÖNDER olarak imam hatiplerdeki gençlere katkı sağlamak üzere 500 dernekle birlikte mücadele verdiklerini belirten Çal, “İmam hatip camiası 100 yılı aşkın hikayesiyle sürekli mücadele içinde olmuştur. Bu mücadeleyi canlı bir şekilde devam ettirecektir. Yavrularımızın gelişimi için bundan sonra da tüm enerjimizle çalışacağız. Ehliyet ve liyakatin okullarımızda öğrencilerimiz açısından önemini işledik, kurultayımız imam hatip camiasına katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ÖNDER 16. İmam Hatipliler Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, “Bu millet, bir daha asla yeni 27 Mayıs’ların, 12 Eylül’lerin, 28 Şubat’ların yaşanmasına izin vermez. Altını çizerek ifade etmek isterim ki; Türkiye’de 3 Kasım 2002 tarihi itibariyle vesayetin kapısı tekrar açılmamak üzere kapanmıştır. 15 Temmuz gecesi yaşananlar ise milletimizin iradesini korumak uğrunda neleri göze alabileceğini dost-düşman herkese göstermiştir” dedi.

Malatya İnönü Üniversitesi’nde düzenlenen kurultayda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16’ncısı düzenlenen kurultayın başarılarla dolu olmasını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle imam hatip okullarının temelini atanlar başta olmak üzere 10 yıllardır bu okulların kuruluşunda, gelişmesinde, sayılarının artmasında emeği olan vakıf insanlarımıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum

Milletimiz hala imam hatiplere çöldeki vaha gözüyle bakıyor. Anadolu insanı bu okulları evlatlarını huzurla teslim edecekleri güvenli bir liman olarak bakıyor. Hiçbirimizin bu güveni boşa çıkarmaya hakkı yoktur.

Bize niye imam hatibe gidiyorsunuz ölü yıkayıcısı mı olacaksınız dediler. Onların gassal diye düşündüklerinden cumhurbaşkanı çıktı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, imam hatipli olmaktan gurur duyduğunu belirterek “Biz bu okullarda mücadeleyi, sabrı, dirayeti, cesareti öğrendik” vurgusunu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca telekonferansla 100 Okulda “Z Kütüphane Açılışı’nı da gerçekleştirdi.

Kurultayın kapanışında ise bir sonuç bildirgesi açıklandı. 5 maddeden oluşan bildirgeyi okuyan ÖNDER Sakarya Dernek Başkanı Yahya Bakır özetle şunları aktardı: “ÖNDER mensupları olarak, toplumsal adaletin, ehliyet ve liyakat merkezli bir düzenleme ile teşekkül edeceğine, eğitimde, ticarette, bürokraside ve hayatın her alanında ehliyet ve liyakatin gözetilmesinin; bireyin ihyasına ve toplumun inşaına vesile olacağına inanıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kanaat önderlerimizin, dava öncülerimizin, mezunlarımızın, mensuplarımızın, destekçilerimizin ve halkımızın kendisine olan teveccühüne layık olmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”dedi.

HBR-AYSUN YILMAZ BENLİ