• Dolar 7,2916
    Euro 8,5355
  • Altın 477.149
    Bist 1060.59
  • 23° Ankara

POLATLI'DA COVİD 19 DENETİMİ

POLATLI'DA DEAŞ  OPERASYONU

TÜRKİYE'DE BİR İLK POLATLI'DA HAYATA GEÇİYOR

GÜLVEREN MAHALLESİ ASFALTLANIYOR

MHP'DEN KAYMAKAM BULACAK'A ZİYARET

YAŞAR ESNAFLARA MASKE DAĞITTI

Polatlı

Polatlı Haberleri

ANIZ YAKMAYIN!!!

11.07.2020 13:07
ANIZ YAKMAYIN!!!

 

 Polatlı’da hasat döneminin deva ettiği sıcak havalarda  bir sigara izmariti  yada biçilmiş tarlayı yakmak  çiftçinin binbir emekle yetiştirdiği mahsulünü kül ediyor.  Uzmanlar anız yakılmaması noktasında sürekli uyarılarda bulunurken  vatandaşın  bu noktada dikkatli olması gerekiyor.

 

 

 

 

 Türkiye’nin tarımda göz bebeği ilçeler arasında yer alan Polatlı’da  geçmiş yıllara nispeten anız yakımı azalsa da uzmanlar vatandaşı anız yakılmaması noktasında uyarıyor. 

Çiftçimin bir yıl boyunca gözüne baktığı mahsulü bir sigara izmaritine kurban olabiliyor.

Modern tarım tekniğinde anızı yakmak son derecede yanlış bir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafisi mümkün değildir. Bu zararlar;

Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir.

Organik maddenin toprağa neler kazandırdığını görürsek, zararının büyüklüğünü daha iyi anlarız. Organik maddenin bir ayrışma ürünü olan HUMUS bitkilerin gelişmesi için gerekli olan bitki besin maddelerinin bir kısmının kaynağını oluşturmaktadır. Organik madde toprakta yağış sularının emilmesini ve tutulmasını sağlamaktadır. Toprakta kümeleşmeyi temin ederek erozyon ile taşınmasını önlemektedir.Toprağın iyi havalanmasını sağlamaktadır.

Kısaca organik madde miktarının azalması veya yok edilmesi toprakları daha verimsiz ve erozyona daha hassas duruma getirmektedir.

Sap ve Anızların Yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon (C) ve azotun kaybı da artmaktadır.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ