• Dolar 5.88
    Euro 6.53
  • Altın 281.06
    Bist 94302
  • 24° Ankara

AYSEL DEMİR'DEN GAZETECİLERE JEST

EVSİZ CELAL ARTIK EMİN ELLERDE

ARDINDA 4 SAYFALIK NOT BIRAKARAK ÖLÜME GİTTİ

HASAT BAYRAMINA DAVET…

ŞEHİDİN NİŞANLISI GELİNLİKLE VEDA ETTİ

MÜLKİ AMİRDEN OKULLARA ZİYARET

Polatlı

Polatlı Haberleri

KIYMAZ, KREDİ KULLANIMI GENELGESİNİ ESNAFLARLA PAYLAŞTI

11.07.2019 10:00
KIYMAZ, KREDİ KULLANIMI GENELGESİNİ ESNAFLARLA PAYLAŞTI

Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz kredi kullanımı genelgesine ilişkin bilgilendirme yaptı. kooperatiften kredi kullanan esnafların ödemeleri düzenli yapmaları ev gereken hassasiyeti göstermeleri noktasında Çağrıda bulunana Kıymaz “kooperatifimiz aracılığı ile kredi kullanan Esnaf ve Sanatkarlarımızın da kredi geri ödemelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Esnaf ve sanatkarımız ödemelerini düzgün bir şekilde yapması durumunda daha çok esnaf ve sanatkarımıza yardımcı olabiliriz. Kooperatifimiz ortaklarının kredi ödemelerinde daha duyarlı olmalarını rica ediyorum”dedi.

 

Polatlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz, Kredi süresinin 5 yıldan 4 yıla indirilmesi ve ödemelerin Aylık ve Üç aylık olarak belirlenmesinden sonra esnaf ve sanatkara yeni kredi kullandırımı yapılırken, Mevcut kredi bakiyesi + Yeni kullandırılacak kredi toplamı kadar kredi kullandırımı yapılması hususunda Genelge hakkında esnafları bilgilendirdi.

 

 

Başkan Kıymaz “ Kredi süresinin 5 yıldan 4 yıla indirilmesi ve ödemelerin Aylık ve Üç aylık olarak belirlenmesinden sonra esnaf ve sanatkara yeni kredi kullandırımı yapılırken, Mevcut kredi bakiyesi + Yeni kullandırılacak kredi toplamı kadar kredi kullandırımı yapılması hususunda Genelge çıktı. Kıymetli Esnaf ve Sanatkar kardeşlerim, Malumunuz son dönemde Kredi kullandırımı konusunda bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Kredi süresinin 5 yıldan 4 yıla indirilmesi ve ödemelerin Aylık ve Üç aylık olarak belirlenmesinden sonra esnaf ve sanatkara yeni kredi kullandırımı yapılırken, Mevcut kredi bakiyesi + Yeni kullandırılacak kredi toplamı kadar kredi kullandırımı yapılması hususunda Genelge çıkmıştır. Değerli Esnaf ve Sanatkar Kardeşlerim T.C. Halk Bankasınca kullandırılan kooperatif kredileri ile ilgili T.C. Halk Bankası ile yürütülen çalışmalar neticesinde uygulamalarda bazı değişikliklere gidilmiş ve bununla ilgili 19.06.2019 tarih, AGİDM-156/0881 Sayılı Genelge ile tüm kooperatiflere duyurulmuştur. Genelgede; “Kredi kullandırım tarihi itibariyle 01.05.2019 tarihinden önce kullandırılmış Hazine destekli işletme Kredilerinden kaynaklanan kredi bakiyesi bulunan esnaf ve sanatkara yeni kredi kullandırımı yapılırken, Mevcut kredi bakiyesi + Yeni kullandırılacak kredi toplamı kadar kredi kullandırımı yapılacaktır.”denilmektedir.

ÜLKE GENELİNDE YAŞANAN EKONOMİK SIKINTILAR NEDENİYLE PLASMAN SIKINTISI YAŞAMAKTAYIZ

Esnaf ve Sanatkarımızında bildiği gibi Ülke genelinde yaşanan Ekonomik sıkıntılar nedeniyle Plasman sıkıntısı yaşamaktayız. Mart ayından bu yana yaşanan plasman sıkıntısından ötürü kredi başvurusunda bulunan 200 -250 Esnaf ve sanatkarımızın kredi taleplerini istediğimiz doğrultuda karşılayamadık. Diğer yandan Maalesef yaşanan sıkıntıları başka yöne çekmeye çalışan art niyetli kişiler tarafından bazı spekülasyonlar çıkartılmaktadır. Benim Esnaf ve sanatkar kardeşlerimden ricam, Kredi konusunda bilgi almak istiyorlarsa bizzat kooperatifimize gelerek en net bilgiyi alabilirler.

 

KOOPERATİFİMİZ ARACILIĞI İLE KREDİ KULLANAN ESNAF VE SANATKARLARIMIZIN DA KREDİ GERİ ÖDEMELERİNE ÖZEN GÖSTERMELERİ GEREKMEKTEDİR

Değerli Esnaf ve sanatkar kardeşlerim içinde bulunduğumuz sıkıntılı sürecin farkındayız ve bu sıkıntılı süreci atlatmak için çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların önümüzdeki günlerde çözülmesini umut ediyoruz. Yaşanan ekonomik sıkıntıları aşmak ve Esnaf ve sanatkarımızın kredi taleplerini karşılamak adına daha önce kooperatifimiz aracılığı ile kredi kullanan Esnaf ve Sanatkarlarımızın da kredi geri ödemelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Esnaf ve sanatkarımız ödemelerini düzgün bir şekilde yapması durumunda daha çok esnaf ve sanatkarımıza yardımcı olabiliriz. Kooperatifimiz ortaklarının kredi ödemelerinde daha duyarlı olmalarını rica ediyorum.”dedi.

HBR-AYSUN YILMAZ BENLİ