• Dolar 6.06
    Euro 6.78
  • Altın 250.75
    Bist 86933
  • 18° Ankara

BABA KAYA'YA SON GÖREV

CHP "MİLLETİN DEĞİL SİYASİLERİN DEDİĞİ OLMUŞTUR"

TRAKTÖR ŞARAMPOLE UÇTU

MÜFTÜLÜKTEN GENÇLERE İFTAR

ÇOCUKLAR İÇİN TOPLANDILAR

ANKESOB TOPLANDI

Polatlı

Polatlı Haberleri

ÖZER “GÖKPINAR BARAJI 2019’DA TAMAMLANMALI”

06.12.2018 09:53
ÖZER “GÖKPINAR BARAJI 2019’DA TAMAMLANMALI”

Ak Parti Polatlı Belediye Başkan aday adayı Sami Özer, “Polatlı İçin özellikle Gökpınar Barajı 2019’da tamamlanmalı”dedi.

Polatlı bölgesinde Tarım ve çiftçilik önemli geçim kaynaklarından birini oluşturduğunu belirten kendiside çiftçi olan Ak Parti Polatlı Belediye Başkanı Aday Adayı Sami Özer çiftçinin yaşadığı zorlukları ve tecrübe edindiği konular hakkında açıklama yaptı. Polatlı için Özellikle Gökpınar barajının 2019’da tamamlanması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

Ak Parti Polatlı Belediye Başkan Aday adayı Sami Özer tarım ve çiftçilik noktasında yaptığı açıklamada; Çiftçiliğin dünyada ve ülkemizde en zor sektörlerden birisi olduğu aşikârdır. Ektiğimiz ürünler açık alanda hiçbir koruması olmayan doğa ve iklim koşullarının olumsuz etkilerine açık ürünlerdir. Verimi ve kalitesi yüksek bir ürün elde edebilmek için ürünlerimizin tohuma, suya, yağmura ve korumaya (depolamaya) ihtiyacı vardır. Verimi ve kaliteyi arttıran bu faktörleri bir arada yakalamak çok zor bunun için de tarım ve hayvancılığın üretim artışının ve gelir garantisinin hemen hemen yok olduğudur.iklim değişikliği’’ arz ve talebin dengede tutulamamasi veya planlanamamasi olduğu gibi bunun yaninda dikkate alinmasi gereken başka faktörlerde vardir.Çiftçilerimizin tarımdan kopmalarının ve topraklarını terk etmelerinin sebeplerinden bir kaçı hiç şüphesiz ‘’iklim değişikliği’’ arz ve talebin dengede tutulamaması veya planlanamaması olduğu gibi bunun yanında dikkate alınması gereken başka faktörlerde vardır. Örneğin; Köydeki sosyal hayat ve ekonomik şartların giderek zorlaşması ve girdi maliyetlerinin devamlı artış göstermesi vb. Tarım sektörünün iyileştirilmesi için atılacak her adım bu faktörler göz önünde bulundurularak atılmalıdır.

‘’KENDI ÜLKEMIZIN ÜRETIM MALIYETLERI NEDIR.?’’

Çiftçilerimizin ürettiği Buğday fiyatları tespit edilirken yurt dışı fiyatlarına bakılmaksızın; öncelikle ‘’kendi ülkemizin üretim maliyetleri nedir.?’’ Toprak yapıları ve verimliliği nasıldır? Gibi sorularla paralel bir şekilde ilerlenir ise daha tatmin edici sonuçlara ulaşılır kanaatindeyim. Yurt dışı fiyatları örnek gösterilmeden önce bu gibi koşulların sorgulanması faydalıdır.

POLATLI’MIZDA TARIM VE ÜRETIM

Polatlı’mızda 2016-2017 ve 2017-2018 döneminde bir dekar buğdayın ortalama verimi 250-300 kg. yani çiftçi bu girdi maliyetleri ile hiç para kazanmayacak zarar edecek demektir.

 

GÖKPINAR BARAJININ 2019 YILINDA IŞLETMEYE ALINMALIDIR

Özer “sonuç olarak çiftçilerimizin ürettiği Buğday, Arpa ve SOĞANLARINI korumak maksadıyla depolarında muhafaza etmeleri bir zorunluluk olduğu halde bu depoların kontrol edilmesi ve cezalandırılması yerine LİSASLI depolarının (Profesyonel stokçulara ait depoların) kontrol edilmesi daha uygun olurdu, Yakıt ve enerji fiyatlarının düşürülmesi veya özel tarife fiyatının uygulanması,İnşaat halinde olan ve halen tamamlanamayan GÖKPINAR Barajının 2019 yılında işletmeye alınması gerekir” dedi.

HABER-AYSUN YILMAZ BENLİ