• Dolar 6,8158
    Euro 7,4344
  • Altın 380.418
    Bist 103024
  • 13° Ankara

BAYRAMIN İLK 2 GÜNÜ EKMEK ÇIKMAYACAK

EMEK UN FABRİKASINDAN VATANDAŞA DESTEK

YILDIZKAYA “RAMAZAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN”

MEHMET AKİFLİLER DERNEĞİNDEN RAMAZAN DESTEĞİ

MHP'Lİ GÜNGÖR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

AVCI “MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLUYORUM”

Polatlı

Polatlı Haberleri

Polatlı’da ekmekler ambalajlı satılmaya başladı

27.03.2020 11:19
Polatlı’da ekmekler ambalajlı satılmaya başladı

Corona virüs salgını önlemleri kapsamında, fırınlardan ekmek satışına ambalaj şartı getirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayımladığı genelgede, fırınların ekmek ve ekmek çeşitlerini, gıda ile temasa uygun kağıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunabilecekleri belirtildi. Polatlı’da ekmekler ambalajlı satılmaya başladı

 

Türkiye'de koranavirüs önlemleri kapsamında, ekmekler artık kağıt ya da plastik ambalajla satılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nden ilgili kurumlara gönderilen genelgede, Coronavirüs salgınının devam ettiği süre içinde, bazı tüketicilerin belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk sağlığı açısından risk oluşturabileceği değerlendirildiği belirtilerek

"Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri belirtilen 3 çeşitte satılabilecektir. Hazır ambalajlı olarak, ambalaj malzemesi içerisinde, ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetinin bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler, sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir. Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlar da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır."

POLATLI’DA AMBALAJLI EKMEK SATIŞI BAŞLADI

Polatlı Fırıncılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş , genelge kapsamında tüm üyelerini uyardıklarını belirterek Polatlı da günlük ekmek satışımız 70 ila 80 bin arasında . İlçemizde 13 fırın hizmet veriyor. Genelge kapsamında halkımızın sağlığı için uyarılarımızı yaptık.Yeni uygulama koronavirüsü hijyenik bir şekilde atlatmamız için Türkiye genelinde bundan sonra bakkalda satılan ekmekler, bu şekilde kağıt veya poşet ambalajlarla gitmek zorunda”dedi.

HALKIMIZIN SAĞLIĞI HERŞEYİN ÖNÜNDE

 

Polatlı Bakkallar Bayiler esnaf odası başkanı Davut Yaşar ise bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesinin zorunlu olduğuna vurgu yaparak marketlerde bakkallarda ambalajsız ekmek satışı yasaktır. Bu anlamda yeni genelgeyi tüm üyelerimiz ile paylaşarak bilgilendirme yaptık. Halkımızın sağlığı her şeyin önündedir.

” dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ