• Dolar 5.88
    Euro 6.53
  • Altın 281.06
    Bist 94302
  • 24° Ankara

AYSEL DEMİR'DEN GAZETECİLERE JEST

EVSİZ CELAL ARTIK EMİN ELLERDE

ARDINDA 4 SAYFALIK NOT BIRAKARAK ÖLÜME GİTTİ

HASAT BAYRAMINA DAVET…

ŞEHİDİN NİŞANLISI GELİNLİKLE VEDA ETTİ

MÜLKİ AMİRDEN OKULLARA ZİYARET

Polatlı

Polatlı Haberleri

POLATLI’DA GIYABİ CENAZE NAMAZI İÇİN SAF TUTTULAR

19.06.2019 10:38
POLATLI’DA GIYABİ CENAZE NAMAZI İÇİN SAF TUTTULAR

 

 

Mısır’da da mahkeme salonunda hayatını kaybeden ülkenin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Polatlı’da gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazı İlçe Müftüsü Hayri Cihangiri kıldırırken cenaze namazının ön saflarında ilçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Garnizon Komutanı Hurşit ağırcan ve ilçe milli eğitim müdürü Alican Kılıç saf tuttu.

 

Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanı'na yapılan darbeden sonra Mısır zindanlarına atılan Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

İLK SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANI DARBEYLE GÖREVİNDEN EDİLMİŞTİ

Mısır'ın kuzeyindeki Şarkiye iline bağlı Eladva köyünde 8 Ağustos 1951 tarihinde doğan Muhammed Mürsî Îsa el-Eyyat, 3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Silahlı Kuvvetlerinin askeri darbe yapması sonucu devrildi.

POLATLI’DA GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Mısır’da da mahkeme salonunda hayatını kaybeden ülkenin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Polatlı’da gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazı İlçe Müftüsü Hayri Cihangiri kıldırırken cenaze namazının ön saflarında ilçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, Garnizon Komutanı Hurşit ağırcan ve ilçe milli eğitim müdürü Alican Kılıç saf tuttu. Gıyabi cenaze namazı Polatlı Çarşı Camminde kılındı. Cenaze namazına çok sayıda vatandaş katıldı.

MUHAMMED MURSİ KİMDİR?

Mısır'da seçimle başa gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mürsi, 3 Temmuz 2013 tarihinde askeri cuntanın yönetime el koyması sonucu görevinden alınmıştır.

Mısır'da seçimle başa gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mürsi 8 Ağustos 1951 tarihinde Şarkiya kentinin Eladva köyünde doğdu. Kahire Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde mühendislik alanında doktora eğitimini tamamladı. Bunun yanında Trablus Üniversitesi, Kahire Üniversitesi ve Zagazig Üniversitesi'nde de çalışmalarda bulundu. Ayrıca NASA'da da görev yaptı. Daha sonra Müslüman Kardeşler Hareketi'ne katılarak siyasete atıldı. 2000 ile 2005 yıllarında da milletvekili seçilerek meclise girdi. 2011 yılında gerçekleşen Mısır Devrimi'ne de destek veren Mursi, muhalif taraftarların yanında yer aldı. 30 Nisan 2011 tarihinde de Özgürlük ve Adalet Partisi'nin genel başkanı seçildi. 2002 senesinde gerçekleşen başkanlık seçimlerinde de ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

GÖREVİNİN SON BULMASI

3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır ordusu askeri müdahalede bulunarak ülke yönetimine el koydu. Muhammed Mürsi'nin bu olayı kabul etmediğini açıkladı ve taraftarlarına direnmeleri gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Mursi yakalanarak ev hapsine alındı. 16 Mayıs 2015'de de mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı.

DIŞ POLİTİKALARI

SUUDİARABİSTAN
Muhammed Mursi ilk ziyaretini 10 Temmuz 2012 tarihinde Suudi Arabistan'a gerçekleştirmiştir. Mursi'nin bu seyahatinin amacı petrol zengini olan bu ülke ile ilişkilerini güçlendirmekti.

KATAR
Muhammed Mursi, Katar ile de yakın ilişkiler kurmaya çalıştı ve iki ülke arasında ticari faaliyetler yürüttü.

SURİYE
Suriye'deki muhalif kesimin sıkı bir destekçisi olan Mursi, 15 Haziran 2012 tarihinde ülkede yapılan mitinge katıldı ve Beşar Esad'ın destekçilerini kafir olarak nitelendirerek kınadı. Ayrıca Kahire'deki Suriye konsolosluklarınıda kapatarak Esad'ın yönetimden indirilmesi için çağrıda bulundu.

ÇİN
Muhammed Mursi Çin'e ilk ziyaretini 2012 yılında gerçekleştirdi. Ayrıca bu seyahati sırasında da pek çok iş birliği anlaşması imzaladı.

İRAN
Muhammed Mursi görev süresi boyunca, iki ülke arasında İran devrimi sonrasında zayıflayan ilişkileriı güçlendirmeye çalıştı. Fakat bu çabaları, sünni müslümanlar tarafından hem içeride hem de dışarıdaki Mısırlılar'a muhalefet olarak algılandı.

RUSYA
Rusya'nın enerji sektöründen yararlanmak isteyen Muhammed Mursi bu ülekeye ilk ziyaretini 2013 yılının Nisan ayında gerçekleştirmiştir.

İSRAİL
Muhammed Mursi 2012 yılının Ekim ayında İsrail Başbakanı Şimon Perez'e dostça bir mektup yazdı ve iki ülke arasında iyi ilişkiler kurmak istediğini belirtti.

 

HBR-AYSUN YILMAZ BENLİ