• Dolar 6,8627
    Euro 7,774
  • Altın 396.959
    Bist 114809
  • 22° Ankara

CUMHURİYET KADINLARI POLATLI'DA

KIZILAY İHTİYAÇ SAHİPLERİ İÇİN SAHADA

ÇEVRE VE DOĞA POLİSLERİ GELİYOR

KURBAN KESİM ELEMANI KURSU BAŞLIYOR

POLATLI MÜFTÜLÜĞÜ DUYURDU

EMEKLERİ KÜL ETMEYİN!!!

Polatlı

Polatlı Haberleri

TESPİHİN KALBİNİN ATTIĞI KOLEKSİYON SERGİYE ÇIKIYOR

29.06.2020 09:52
TESPİHİN KALBİNİN ATTIĞI KOLEKSİYON SERGİYE ÇIKIYOR

Kurtuluş Savaşından Cumhuriyet’e giden yolda ölümsüzleşen kahramanların portreleri tespihe nakşedildi. Cumhuriyete giden yolda önemli bir yere sahip olan şehitler diyarı Polatlı’nın kahramanlıklara şahitlik ettiği destancı ölümsüzlük hikayeleri nakış nakış işlendi. Nakış sanatı, minyatür sanatı ve tespih sanatının bir araya gelmesi ile 33 koleksiyon görücüye çıkıyor. 2020-2021 müzayede ve sanatevi FATİH DAL tarafından oluşturulan tespihin kalbinin attığı koleksiyon TERTİL-İ AŞK sergisi Ankaralılara kapılarını açıyor.

 

 

 

Selahattin Eyyübi , Seyitonbaşı, Onbaşı Nezahet, Kara Fatma, Halide Edip Adıvar ,Ömer Halis Demir, Fethi Sekin , Eren Bülbül , Mustafa Kemal Atatürk ve ölümsüz nice kahraman TERTİL-İ AŞK’ta bir araya geldi. Nakış sanatı, minyatür sanatı ve tespih sanatının bir araya gelmesi ile 33 koleksiyon görücüye çıkıyor. 2020-2021 müzayede ve sanatevi FATİH DAL tarafından oluşturulan tespihin kalbinin attığı koleksiyon TERTİL-İ AŞK sergisi Ankaralılara kapılarını açıyor.

SERGİYE TERTİL-İ AŞK EKLENDİ

Hemen hemen her devirde ve her dinde tesbih var. Bizim tespih geleneğimiz Osmanlı tecrübesiyle çok üst bir dil yaratmış. Nasıl hattatlarımızın muhteşem eserleri "Kur'an Istanbul'da yazıldı" dedirtmişse, tesbih ustalarının muhteşem tasarım ve olağanüstü işçiliklerle ortaya koyduğu eserler de "Tesbih En güzelini Türkler Çeker" ifadesini doğurmuştur. Günümüz ustalarının, özellikle tasarımı ön planda tutan ve tasarıma layık işçilikle ve muhteşem hikayeleri ile tamamladıkları tesbihler artık sanata dönüşmüştür. "Türk Tespih Sanat sergileri"ni örnekleyecek olursak, kayıtlı olarak bildiğimiz ilk sergiler İstanbul Beyazıtta ramazan eğlenceleri ile başlamış. 1960 lı yıllarda Mustafa Düzgünman, Bedii Gorbon, Necip Sarıcı, Ahmet Aydın Bolak ve bir çok kıymetli isim tespih sergisi düzenlemiştir. Bunlara bir yenisinide TERTİL-İ AŞK eklendi.

Birçok Ustamızın ellerinden zanaatın sanata dönüştüğü TERTİL-İ AŞK koleksiyonu geçmiş ve gelecek nesil arasında bir köprü vazifesi görecek.

ANADOLU’NUN ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLARI BU KOLEKSİYONDA BULUŞTU

Sergi sahibi Fatih Dal Her tespihin hikayesi olmalı diyerek hazırladığı bir çok örneğin yanında bizlere sergide çıkacak olan sadece bir tespihin hikayesini anlattı.

“Kahramanlık destanları” koleksiyonun hazırlanması ve önemine ilişkin yaptığı açıklamada “Bir hikayesi olmalı” projesinin “kahramanlık destanları” tamamlandı. Kahramanlık destanları tesbihinde biz son bin yılda Anadolu topraklarında ortaya çıkan ve büyük kahramanlıklar sergileyen kahramanlarımızı bu proje ile bir kez daha yad etmiş olduk. Bu tespih onları anlatmanın bir farklı yolu oldu. Bu tespihin yapımında minyatür sanatı, nakış sanatı ve tespih sanatı bir arada kullanıldı. Üç farklı ustanın çalışması ile ortaya çıktı. Geçmişi ve ölümsüz kahramanlarımızı bizlere hatırlatması dolayısı ile çok özel ve anlamlı bir çalışma olduğu kanaatindeyim.”dedi.

Çok kısa sürece önce kurulan Dünyanın En Büyük Tesbih Sanat Borsası olan ve bu sloganı ile yola çıkan www.habbehane .com’unda destekleri ile gerçekleştirilecek olan TERTİL-İ AŞK sergisi 03 Temmuz 2020 saat:15.00 da tespih severlerin beğenisine sunulacak.

SERGİ ZİYARET TARİH VE SAATLERİ

03 temmuz 2020 saat:11.00-21.00

05 Temmuz 2020 saat: 11.00-21.00

Adres: Ihlamur Kasri

Kalaba Mahallesi Atatürk Caddesi no:17

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ