• Dolar 5.76
    Euro 6.34
  • Altın 272.30
    Bist 103391
  • 23° Ankara

ÖĞRETMENLER BİN ADET AĞAÇ DİKTİ

BAŞKAN KIYMAZ'DAN ESNAFA MÜJDE

BAŞKAN YAVAŞ "MESAİ SAATLERİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

YILDIZKAYA'DAN BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE TEŞEKKÜR

ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜ KABRİNE KARANFİL BIRAKARAK KUTLADILAR

ANKARAGÜCÜ'NDEN POLATLISPOR'A DESTEK

Polatlı

Polatlı Haberleri

TOYDEMİR’DE GELENEKSEL DERVİZA ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

23.10.2019 09:40
TOYDEMİR’DE GELENEKSEL DERVİZA ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

 

 

 

Toydemir mahallesi kırım trükleri kültür e yardımlaşa derneği Toydemir şubesi geleneksel hale getirdiği derviza şenlikleri için start aldı. 27 Ekim Pazar günü Toydemir Mahallesi Kırım Trükleri Kültür Ve Yardımlaşa Derneği tarafından yapılacak olan büyük şenliğe davetlisiniz. Toydemir mahallesi kırım trükleri kültür e yardımlaşa derneği Toydemir şube Başkanı Vecdi Özgey Tüm vatandaşları şenliğe davet ederek katılmak isteyen vatandaşlar için Polatlı Belediyesi tarafında araç kaldırılacaktır” dedi.

 

 

 

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir şubesi hasat şenliği yapacak. Toydemir şubesi ev sahipliğinde 27 ekim pazar günü Ekim Pazar Günü Toydemir mahallesi Kırım Hatıra Ormanında derviza (hasat şenliği) düzenlenecek. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir şube Başkanı Vecdi Özgeç Tüm Polatlı halkını büyük derviza’ya davet etti. Hasat şenliğinde 12. Grup karargahına yakışacak şekilde 12bin fidan dikilmesi hedefleniyor.

 

 

12. GRUP KARARGAHINA YAKIŞAN 12 BİN FİDANDIR”

 

  1. şenliklinin geleneksel hale geldiği Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği bu yıl 2. Si düzenlenecek olan tatarlarda hasat bayramı olarak adlandırılan Derviza’yı gerçekleştirecekler. Kuruldukları günden buyana Toydemir mahallesinde oluşturulan Kırım Türkleri Hatıra Ormanına şuan kadar 7 bin fidan dikildi ancak hedef 12 bin fidan dikmek. Toydemir mahallesinin tarih açısından önemi ise 23 ağustos ve 23 Eylül 1921 tarihleri arasında geçen Sakarya Meydan muharebesinin önemli karargahlarından birisi olması. 12. grup karargahı savaş esnasında Toydemir köyüne konuşlandırıldı.Toydemir mahallesi Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Vecdi Özgey “12. Grup karargahına yakışan 12 bin fidandır” dedi.

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir Şubesi büyük derviza için çalışmaları tamamladı. Tepreş şenliklerine derviza’yı ekleyen dernek yönetimi bu yıl ikincisi yapılacak olan 27 ekim pazar günü büyük hasat bayramını gerçekleştirecek. Sakarya Meydan muharebesinin önemli karargahlarından biri olan 12. Grup karargahının konuşlandığı Toydemir mahallesi kırım Türklerinin gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasının yanı sıra tarihi açıdan da büyük önem taşıyor. Polatlı’nın en fazla ağaç diken mahallesi olarak bilinen ve bünyesinde oluşturulan Kırım Türkleri Hatıra Ormanına şuana kadar 7 bin fidan dikildi.

 

 

HABER-AYSUN YILMAZ BENLİ