• Dolar 5.56
    Euro 6.17
  • Altın 270.06
    Bist 96427
  • 27° Ankara

30 BİN  DEKAR ARAZİ ZARAR GÖRDÜ VE HAYVANLAR SELE KAPILDI

CHP POLATLI'DAN, VEKİL KUŞOĞLU'NA TEŞEKKÜR

SEL SONRASI ŞEYHAHMETLİ'DE YARALARI SARDILAR

ÜSTÜN ''HAYVAN PAZARI KISKANDIRDI''

YAVAŞTAN KENT KONSEYİNE ÖNERİLER 

Ulaşımda zam istediler

Polatlı

Polatlı Haberleri

TÜRKER “HAVA ŞEHİTLERİNİ RAHMETLE ANIYORUM”

15.05.2019 10:16
TÜRKER “HAVA ŞEHİTLERİNİ RAHMETLE ANIYORUM”

 

 

THK Polatlı Şubesi Başkanı Ömer Lütfü Türker Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘İstikbal göklerdedir ve Göklerine sahip çıkamayan uluslar bağımsız olamazlar’ sözünü hatırlatarak, Genç yaşlarında vatanları uğruna toprağa düşen, ancak kahramanlıklarıyla kalplerimizde yaşattığımız hava şehitlerimizi, 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü vesilesiyle rahmetle anıyorum”dedi.

 

 

 

 

Türk Hava Kurumu Polatlı Şube Başkanı Ömer Lütfü Türker hava şehitlerini yad etti. Türker “1926 yılından itibaren 1935 yılına kadar 10 yıl süreyle her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla tören düzenlenmiş fakat ocak ayının, Türkiye’nin en soğuk aylarından biri olması, yurdun birçok yerinde Hava Şehitlerini Anma Günü’nün arzu edilen şekilde yapılamamasına neden olmuştur.
İlk olarak, Muavenet-i Milliye adlı uçağı ile Kahire-İstanbul uçuşu yapan Pilot Yzb. Fethi Bey ve Gözetleyicisi Kıd.ÜstTeğmen Sadık Beyin uçağının 14 Şubat 1914'de Suriye'de Taberiye gölü civarında düşerek şehit olmuşlardır. Bu ilk hava şehitlerinin anısına İstanbul Fatih-Saraçhane semtinde 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt 1916 yılında bitirilerek törenle açılmıştır. Bu açılış töreni aynı zamanda ilk anma töreni olmuştur. Atatürk'ün emriyle kurulmuş olan Türk Tayyare Cemiyeti'nin kuruluş yönergesindeki 36. madde ile 27 Ocak günü Türkiye Tayyare Şehitlerini Anma Günü olarak kabul edilmiştir. Daha sonra Türk Hava Kurumu'nun 1935 yılında aldığı bir kararla törenlerin 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verilmiştir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘İstikbal göklerdedir ve Göklerine sahip çıkamayan uluslar bağımsız olamazlar’ sözünü hatırlatarak, Genç yaşlarında vatanları uğruna toprağa düşen, ancak kahramanlıklarıyla kalplerimizde yaşattığımız hava şehitlerimizi, 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü vesilesiyle rahmetle anıyorum”ifadelerine yer verdi.

HBR-AYSUN YILMAZ BENLİ