• Dolar 7,8411
    Euro 9,1702
  • Altın 475.239
    Bist 1126.62
  • 15° Ankara

''DUALARIMIZ SOYDAŞLARIMIZLADIR”

GÜNGÖR “HİÇ KİMSE DÜNYADA TÜRK'ÜN SABRINI SINAMAMALIDIR”

MECLİS PERŞEMBE TOPLANACAK

AKKAYA: İNSANLAR YATIRIMA YÖNELDİ

ÖZTÜRK VE KURMAYLARI MAKAMA ÇIKTI

ŞENTEPE ‘DE ASFALTLAMA

Polatlı

Polatlı Haberleri

VEKİL TAŞÇIER’İN SERZENİŞİNE AFAD CEVAP VERDİ

16.09.2020 09:44
VEKİL TAŞÇIER’İN SERZENİŞİNE AFAD CEVAP VERDİ

Taşçıer “Mağdur yurttaşlarımız adına buruk bir sevinç yaratacak bu gelişmeden memnuniyet duyduğum”

Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer’in AFAD’ın çadırları geri istediği açıklamasının ardından AFAD’tan açıklama geldi . Kum fırtınasının ardından AFAD’ın Polatlı’ya gönderdiği çadırların imza karşılığı iki ay sonra teslim edileceğini belirten Taşçıer’in açıklamaları üzerine AFAD çadırların geri alınmayacağını açıkladı.

 

AFAD’dan CHP Ankara milletvekili Gamze Taşçıer’ın açıklamasının ardından cevap geldi. demecimle ilgili bugün bir açıklama yayınlayarak çadırların geri alınmasının söz konusu olmadığını ifade etmiştirCHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer “Polatlı’da gerçekleşen kum fırtınası sonrası Cumhuriyet Halk Partisi heyeti olarak, Polatlı’da fırtınadan zarar gören köylerde yurttaşlarımızla görüşmeler gerçekleştirmiş ve incelemelerde bulunmuştuk. Fırtına olmadan dahi çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veren mevsimlik tarım işçileri bizlere barındıkları çadırların sökülerek uçtuğunu, eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini ifade etmişlerdir.

AFAD ÇADIRLARI GERİ ALMAYACAĞINI AÇIKLADI

Bugün basında da yer alan açıklamalarımda ifade ettiğim üzere, AFAD bölgede mağdur olan yurttaşlarımıza çadır yardımında bulunmuştur. Bunları teslim alan yurttaşlarımız, çadırların TC kimlik numaraları alınarak ve imza karşılığı teslim edildiğini, çadırların iki ay süreyle verildiğini, çadırlarda bir hasar olması durumunda ücretinin ödenmesi gerektiğiyle ilgili bilgi verildiğini bizlere iletmişlerdir. Ancak AFAD, demecimle ilgili bugün bir açıklama yayınlayarak çadırların geri alınmasının söz konusu olmadığını ifade etmiştir.

Öncelikle belirtmek isterim ki çadırların geri alınmayacak olması, Devlet’in yoksullukla boğuşan ve bir de afetzede olan yurttaşlarından bir kumaş parçasını esirgememesi adına olumlu bir gelişmedir. AFAD başkanlığına tavsiyem ise, doğrudan mağdur yurttaşlarımızdan aldığımız bir bilgiyi düzeltmeye çalışmak yerine, yereldeki kendi yöneticileri ile temasa geçerek, neden çadırların geri alınacağına dair beyanda bulunduklarını sormalarıdır. Farklı köylerdeki birden çok yurttaşımızın aynı ifadeleri kullanarak, çadırların iki ay sonra geri istendiğini belirtmeleri tesadüfle veyahut kafa karışıklığıyla açıklanamaz.

Sonuç olarak, afetzede mevsimlik tarım işçilerimizin sorunlarını dile getirmiş olmamın ve bu açıklamamın da ulusal ve yerel basında yer almasının, AFAD’ı çadırların geri alınmayacağına dair açıklama yapmak zorunda bıraktığını görüyorum. Mağdur yurttaşlarımız adına buruk bir sevinç yaratacak bu gelişmeden memnuniyet duyduğumu ifade ediyor, ancak açlık ve yoksullukla mücadele eden mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının kalıcı olarak çözülmesi için çabalarımızı sürdüreceğimizin ısrarla altını çiziyorum.”dedi.

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ