• Dolar 6,4984
    Euro 7,2032
  • Altın 337.905
    Bist 88125
  • Ankara

BELEDİYE MECLİSİ 3 AY TOPLANMAYACAK

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU TOPLANDI

GAZETELER HAFTA DA ÜÇ GÜN OKURLARLA BULUŞACAK 

1 MİLYAR 881 MİLYON LİRALIK DESTEK ÖDEMESİ BUGÜN

FIRIN VE MARKETLERDE AMBALAJSIZ EKMEK SATIŞI YASAK

JANDARMA ÇALINAN KOYUNLARI SAHİBİNE TESLİM ETTİ

Polatlı

Polatlı Haberleri

YEMEK YARIŞMASI 4 MART TARİHİNDE YAPILACAK

26.02.2020 10:17
YEMEK YARIŞMASI 4 MART TARİHİNDE YAPILACAK

 

 

 

“Polatlı Soğanlı yemeğini arıyor “sloganı ile düzenlenecek olan yemek yarışması 4 Mart 2020 Çarşamba günü yapılacak Polatlı’da 50 yarışmacı başvurdu. Yarışmacılar arasında 2 erkek ,48 kadın bulunuyor. Yarışmacıların sadece bir yemek çeşidiyle yarışmaya katıldıkları Polatlı soğanlı yemeğini arıyor” yarışması 4 mart Çarşamba tarihinde, saat 11:00 ‘de şehit Cüneyt Sertel yarışma salonunda hazır olacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. yöresinde yetişen soğanın ve çiftçilik kültürünün tanıtılması, yeni nesillere yarışma aracılığıyla pişirilen yemeklerin aktarılması amacıyla Polatlı soğanlı yöresel yemeğini arıyor yarışmasında başvurular yapıldı yemek çeşitleri belli oldu. . Yarışmaya başvurular 10 Ocak 2020 tarihinde başvurular sona erdi. Yarışmaya Polatlı’dan 50 kişi başvururken, başvurular arasında 2 ERKEK yarışmacı var. Yarışmacılar arasında 2 erkek ,48 kadın bulunuyor. Erkek yarışmacılardan 34 yaşındaki Selim Saraçoğlu ve 67 yaşındaki Hıdır Kara dikkat çekiyor. İki erkek yarışmacı çorba ve yemek kategorisinde “şaştım aşı” ve “soğan yahnisi” ile yarışmaya katılıyor.

Yarışmada kadın yarışmacılar daha ağırlıklı. Yarışmada dereceye girenlere yarım, çeyrek ve gram altın ödülleri ise Polatlı Ziraat Odası tarafından finanse edilecek. Yarışma yöresel soğan yemekleri olarak Çorba, Yemek ve Hamur işi olarak üç kategoride gerçekleştirilecek. Yarışama da 5 jüri üyesi yer alacak.

 

İŞTE YEMEK YARIŞMASININ JURİSİ

 

Jüri üyeleri: Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki AÇIKÖZ, Başkent aşçılar ve turizm Birliği Derneği Başkanı Şenol BOZKURT, Ankara Sheraton otel baş aşçısı Memduh KARAKAŞ, Yemek yazarı Nimet BERKOK,Yemekyazarı KAMİL TOYGAR

 

YARIŞMA 4 MART’TA

 

Milli Ekonominin, yaşamın tüm alanlarında hayata geçirilmesi.Yerli ve Milli üretimin ülke ekonomisindeki yeri ve ayrıca tüketimin insan sağlığı açısından öneminin benimsenmesi ve vurgulanması. Polatlı’nın tanıtımı ve desteklenmesi.Polatlı Yöresinde yetiştirilen tarım ürünü olan Soğan Ürününün “Yeni Nesillere Bu Yarışma Aracılığı ile Aktarılması” amacı ile yemek yarışması düzenleniyor.

Yarışmacılar sadece bir yemek çeşidiyle yarışmaya katılabilecek Profesyonel aşçılar yarışmaya katılamıyor.

 

 

 

 

 

Polatlı yöresinde yetişen soğanın ve çiftçilik kültürünün tanıtılması, yeni nesillere yarışma aracılığıyla pişirilen yemeklerin aktarılması amacıyla bu yarışma düzenlenmektedir. Yarışma yöresel soğan yemekleri olarak Çorba, Yemek ve Hamur işi olarak üç kategoride gerçekleştirilecektir.Yarışmacılar sadece bir yemek çeşidiyle yarışmaya katılabilirler.

Yarışmacılar evde hazırlamış oldukları yemekleri sunuma hazır halde 04 /03/2020 Çarşamba tarihinde, saat 11:00 ‘de Şehit Cüneyt Sertel tesisleri yarışma salonuna getireceklerdir.

Yarışmacılar yarışmada “Çorba, Yemek ve Hamur İşi” olarak üç kategoriden sadece birine katılabilirler.Yarışmada yemekler Sunumu (görünüm), Lezzeti ve Kategoriye Uygunluk olarak üç ana kriterle ; Sunum 20 puan, Lezzet 50 puan ve Kategoriye Uygunluk 30 puan olmak üzere toplamda 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

Yarışmacı ürünlerinin “İnsan Sağlığı ve Hijyen” Denetimi ve Kontrolü Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülecektir.Yarışmacılar yarışmaya katıldıkları ürünlerinin “İnsan Sağlığı ve Hijyen” durumlarından birinci derecede kendileri sorumlu olacaklardır.

Yarışmada derece alamayan yarışmacılar katılım belgesi ve katılım hediyesi ile ödüllendirileceklerdir. Ödül Sponsoru Süreci Polatlı Ziraat Odası Başkanlığı tarafından organize edilecektir.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

BİRİNCİLERE : Yarım Altın

İKİNCİLERE : Çeyrek Altın

ÜÇÜNCÜLERE : Gram altın

 

HBR AYSUN YILMAZ BENLİ