• Dolar 6.06
    Euro 6.78
  • Altın 250.75
    Bist 86933
  • 18° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Selim Pusat

MASKELER

26.09.2018 10:00

İnsanın en az kendisi olduğu an, kendisi olarak konuştuğu andır. Yüzüne bir maske takın, size gerçeği söyleyecektir . ‘’

 

OSCAR WİLDE

 

Gerçek olanın gizlendiği , karşıdakinin ilk anda gördüğü , zamanla arkasında ne olduğunun algılandığı perde olarak tanımlanabilecek olan ve toplumsal hayatın vazgeçilmez parçası olarak kabul edilen maskelerin hemen her canlı hatta cansız varlıkta var olduğunu kabul etmek gerekir.

Acaba beden , ruhun maskesi midir? İçi şefkat , sevgi ve muhabbetle dolu bir insanın ilk bakışta sert , itici, uzlaşılmaz gibi göründüğü bedensel şeklin insanları nasıl hatalı önyargılara sürüklediği hepimizce bilinir.

Merhum Cemil Meriç ; ‘’ İdeolojiler batının bize giydirdiği deli gömlekleridir. ‘’ diyor. Halbuki bireyleri kutsal sayabilecek hedefler , ilkler etrafında toplayarak harekete geçirebilen gücün para, toprak v.b. menfaat kaygıları olmadığı ancak ideolojilerin insanları canları pahasına harekete geçirebildiği dikkate alınırsa bu görüşün ne kadar sakat olduğu , özü başka yerlerden alınmış bile olsa ideoloji toplumun kendi tarzına göre şekillendirip adadığı sosyolojik hadisedir.

Bireylerin ; masum maskesi altında sakladıkları sakat ruhlarını, vatana ihanetten tutun , çocuk istismarına kadar ilk fırsatta nasıl ortaya çıkararak fiiliyata döktüklerini üzülerek görüyoruz.

Esnaf maskesi altında tefecilik, siyasi şahıs maskesi altında bölücülük , din adamı kisvesi altında muhabbet tellallığı , hatta askeri üniforması altında teröristlik yapanları kollarında kelepçelerle adliye koridorlarında izledikçe çözümün insanın doğasını bozmadan çağdaş, toplumsal değerlere uygun ve gelecek nesillere maskenin altındaki gerçeği gösterecek tek vasıtanın eğitim , öğretim yani çağdaş bilimin olduğunu hepimiz kabul etmek zorundayız .

Yaz sıcağı altında arpa tarlasında çalışan çiftçinin , saatlerce torna başında emek veren işçinin tek maskesi alnından akan terin ışıldayan parıltısıdır.

Üretmenin ne olduğunu bilmeden onlar adına ahkam kesen , harcanan emeği kodaman patronlara peşkeş çeken sarı sendika ağlarının ardına gizledikleri maske ise insanlığın affedilmez ayıbıdır.

Bir toplumun içindeki en tehlikeli maske olan sığ , basit mikro veya yerel milliyetçiliğin tarihte açtığı onarılamaz yaralar dikkate alınırsa , en güzel maskenin insanların doğuştan kazandıkları suret ve yetenekler olduğu ilim ve teknikle yoğrulan bu suretlerin her bireyi olduğu gibi kabul ederek sosyal barışın bozulmamak üzere bu suretlerin her bireyi olduğu gibi kabul ederek sosyal barışı bozulmamak üzere temin edilebileceği üzerinde hassasiyetle durulmalıdır.

Yokluk olmazsa varlığın , esaret olmazsa özgürlüğün , cehalet olmazsa ilmin faziletlerini anlamak mümkün müdür? Gerçek olmayan , içten gelmeden yapılan her davranış sırıtacaktır. Yaşadığımız yüzyılda özgürlük maskesi altında mazlum milletleri savaşlarla parçalayarak insanlık dramlarının üzerinden nemalanan sömürgeci devletlerin kendi ülkelerindeki vatandaşlarına yaşattıkları refahın maskelerin en çirkini olduğunu görmekle beraber, güce tapan zihniyetlerin alkışları maalesef pek hazindir.

Maske sadece Avrupa ‘da ‘’ Cadılar Bayramı ‘n da ’’ eğlence olsun diye takılan bir aksesuar değildir. Engizisyon Mahkemeleri ‘n de yargıç kılığında ki canavarların peruklarından tutun , insan sağlığını hiçe sayarak deneyler yapan sözde hekimlerin , ulvi değerleri kullanarak dünyalık peşinde koşan din adamlarının giydikleri cübbelerin en karanlık maskeler olduğunu kim inkar edebilir?

Basın maskesi altında suni gündemler oluşturarak toplum hafızasını dumura uğratan çeşitli reklam ve sübliminal mesajlarla kötülüğü , iyi ; yanlışı da doğru olarak gösterenlerin maskelerine dahi para vererek bakabildiğimiz şu zamanda maalesef gelecek nesillere bırakabileceğimiz tek miras , eğer çözüm bulamazsak taktığımız bu hayali maskeler olacaktır.

Çağımızda hızla küreselleşen dünyamız büyük bir kent halini aldığı gerçeği ile bütün toplumsal değer ve yargıların birbirine girdiği , takınılan maskelerin bırakın bireyleri milletleri dahi gizlemekte aciz kaldığı göz önüne alınırsa tek gerçeğin ön yargısız , iyi niyetli yaklaşımlarıyla en doğal hallerine dönmelerinin sağlanabilmesi gelecek için tek kurtuluş yolu olacaktır.

Gündem Haberleri

Güncel

ANKESOB TOPLANDI

Güncel

Ümmetin Yetimleri Kardeşlik İftarında Buluştu

Güncel

Başkan Altay, Öğrencilerin Sahur Bereketine Ortak Oldu

Güncel

BÜYÜKŞEHİR'DEN ENGELLİLERE İFTAR

Güncel

KARDEŞLİĞİN 10. YILINDA ÇİN HEYETİ ESKİŞEHİR'DE

Güncel

YANSIMALAR SERGİSİ'NDE ATÖLYE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Güncel

Öğretmen ve Memur Adaylarına “Genel Tekrar Kampı”

Güncel

Karşıyaka'da Ramazan Huzuru

Güncel

Yenimahalle'de Yaz Okulu Kayıtları Başladı

Güncel

KEÇİÖREN'İN ÇOCUKLARI KENDİ ELLERİYLE KUŞLARA YUVA YAPTILAR

Güncel

Bin 614 Mezarlık Bayram Ziyaretlerine Hazırlanıyor

Güncel

Engel Tanımayan Sporculardan Yaşar'a Ziyaret