• Dolar 5.82
    Euro 6.57
  • Altın 238.75
    Bist 96989
  • 12° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

BU KADARINA DA PES

06.12.2018 09:52

Son günlerde herkesin canını yakan herkesi derinden düşündüren adeta evhamlı bir hale getiren bir durum ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Neler oluyor nedir bunun gerçeği gibi sorulara cevap bulunamayan hususun dramatik yönü çok yüksek ve en ağır bilançosu da ne yazık ki yine bizlere kesilmektedir. Yılsonuna gelmiş bulunmak münasebeti ile trafik cezalarında ki artışın af edersiniz gereksiz bir artışın filmini izlemekteyiz. Sebepsiz yere bilmeden görmeden gelen cezalara mı yanarsınız yoksa gerçekten suçu olanlara trafiği linç edenlere kesilmeyen cezalara mı yanarsınız yada yada yada art arda birkaç kez aynı kişiye yazılan cezalara mı yanarsınız karar sizin.

Bir vatandaş veryansına kulak verelim; evine gelen bir tebligat ve tabiki trafik cezası. Trafik cezası ama bu kadarına da pes dedirtecek bir ceza. Cezanın sebebiyet maddesi seyir halinde cep telefonu ile konuşma. Ama bu gecenin 03.50’sinde kesilmiş bir ceza. Ve vatandaşım diyor ki ben o saatte uyuyorum sabah işe gideceğimden ve arabam da kapımın önünde. Ne yapsın mecbur ödemek zorunda kalıyor. Ardından da sulh ceza mahkemesine itiraz da bulunmakta soluğu alıyor. Ya diğer bir vatandaşa ne demeli tek şeritli bir yol bulunan caddede şerit değiştirme ihlalinden ceza geliyor. Yetmiyor ardından bir hafta sonra emniyet kemerinden ceza geliyor. Ne bir görüntü ne de bir savunma delili hiç bir şey yokken. Asıl enteresan tarafı ise cezayı yazan memur yada memurlar tarafından bu caddenin neresi olduğunu veya kaç şeritli olduğunu bilmemesidir. Asıl tuhaf bir cezayı daha size aktarayım kıymetli okuyucularım, Polatlı’da ikametgâh edip de aracının plakasına İstanbul köprüsünden dolayı ceza gelmesine artık ne dersiniz bilemiyorum. Ben şaşırdım mı asla ve kata. Daha ne cezalar gelecek siz bilmeden siz farkında olmadan ve hakkınız olmadan suçsuz yere.

Trafik kurallarına uymak her ferdin asil sorumluluğundan ziyada kendi can sağlığı için gereken tüm hususlara uymak zorundadır. Ama böyle haksız yere ceza yazıldığı zaman ne yazık ki vatandaş olarak zor duruma düşüp işkilleniyoruz. Sokak ve caddelerde boy gösteren trafiği her durumda zora sokan trafik magandaları durur iken, kaldırımlara park etmiş araçlar var iken ve yaya yoluna aracını çekerek işgal edenleri gördükten sonra neden suçsuz yere bana ceza yazılıyor. Şimdi ise izlenimlerimden yola çıkarak trafikte sorumsuz kişileri görüyorum ve vah çekiyorum. Bu yazıma binaen Polatlı emniyet müdürümüze arz ediyorum. Herkesin polisi kendi vicdanıdır. Vicdan olmayanda zaten herhangi bir şey beklemek te doğru olmaz. Bu yazdıklarım yaşanmış olaylardır. Ne yazık ki şimdilerde görüştüğüm kişiler olsun muhabbet arasında olsun millet trafikte pür dikkat halde evhamlı nerde bir polis arabası görse gözleri dikiyor oraya. Soruyorum ne yapıyorsun diye dur arkadaş diyor. Ne olur ne olmaz suçsuz yere ceza yemek istemiyorum diyor. Devletimize verilen paralar helal olsun ama haksız yere suçsuz yere verilen paralar ise haksızlıktır. Trafik kuralsa herkese kural olmak zorunda. Fahri trafik müfettişi değilim belki ama toplumda duyarlı bir vatandaşım. Bu yüzden ki gördüğüm hataları bildirir uyarır dikkat çekerim. Bu hayatta en önemli kayıp insan sağlığı ve akabinde ölümdür. Hele ki bunun sebebi trafik ise ve toplumumuzda bu trafik kazasından ölümlerin yüzdesi de çok yüksek ise vay halimize. Bu yüzden uyduğumuz her kural kendi sağlığımız canımız için olmalıdır. Bu durumda da görev bildiğim en büyük anım hatıram ve meslek bildiğim polislik görevinin kıymetli memurları sizleri bu konuda duyarlılığa davet ediyorum. İnsanlarımız ceza yeme korkusundan değil de gerçek manada bu kurallara uymaya özenti edelim. Her kazanılan bir canın mükâfatı hiçbir şey de yoktur.

Bu vesile ile kıymetli okuyucularımher trafiğe çıktığınızda hareket etmeden önce kemerinizi bağlayın, kuralara uyun. Gereksiz ceza gelir ise de her ne olursa olsun hakkınızı arayın. Ve yine unutmayalım ki hakkımızı aramaz isek doğru olan duruma ulaşamayız ve yanlış olan haksız olan her ne varsa devam eder.

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Gündem Haberleri

Güncel

Yenimahalleli Öğrenciler Hünerlerini Sergiledi

Güncel

Yenimahalle'de 8 Yılda 14 Bin Ev Temizlendi

Güncel

Dostlar Korosu Kulakların Pasını Sildi

Güncel

MEB BAKANI SELÇUK'TAN BAŞKAN ALTINOK'A TEBRİK ZİYARETİ

Güncel

BAŞKAN ALTINOK, BAĞLUMLULARIN TALEPLERİNİ DİNLEDİ

Güncel

DAVUT YAŞARVE YİĞİNER'DEN YAVAŞ'A ZİYARET

Güncel

 TAŞÇIER "BİR ARPA BOYU YOL ALINAMADI"

Güncel

RIZA KAYAALP'TEN TARİHİ ZAFER

Güncel

ESKİŞEHİR TİCARET BORSASI'NDAN BAŞKAN BÜYÜKERŞEN'E ZİYARET

Güncel

Dostlar Korosu Kulakların Pasını Sildi

Güncel

Yenimahalle'nin Midi Kızları Türkiye Şampiyonası'nda

Güncel

BAŞKAN ALTINOK, PROJELERİNİ VATANDAŞTAN GELEN TALEBE GÖRE BELİRLİYOR