• Dolar 5.56
    Euro 6.17
  • Altın 270.06
    Bist 96427
  • 27° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

CAN-I GÖNÜLDEN İSTE YETER Kİ

08.05.2019 09:39

Rabbimiz, kendisinden isteyeni dileyeni asla kapısından kovmaz geri çevirmez. Yeter ki, kul samimi olarak yaklaşıp sadece ona dayansın kâfidir. Samimi bir kalp ile yaradan hakka yalnız sana ibadet eder yalnız senden medet umar ve yardım dileriz diyerek tevekkül eder ise işte istemenin formülünü apaçık bulmuş sayılırız. Allah c.c samimi bir şekilde kendisinden medet uman dileyen isteyen kulunu kapısından çevirmediği gibi bu duygular ile yaklaşan kulunu da darda koymayıp istedi hayrı hayırlısı ile bahşeder. Cenab-ı Allah samimi bir şekilde ibadet eden kulunu sever ve onu veli kulları arasına alır. İşte o vakit Allah c.c şöyle buyuru: ‘’ Kim benim veli kuluma veyahut dostuma düşmanlık ederse, ben de ona harp ilan ederim. Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevimli bir şeyle bana yaklaşamaz. Kulum nafile ibadetlerle de bana yaklaşmaya devam eder. Ta ki ben onu severim. Sevince de artık onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Benden isterse muhakkak ona istediğini veririm. Bana sığınırsa muhakkak onu korur ve kollarım.’’ Demektedir. Allah Teâlâ. Allah c.c canı gönülden isteyen kuluna aklına gelmeyecek pek çok nimetleri bahşeder. Dahası onu başka hiçbir gölgenin bulunmadığı o dehşetli kıyamet gününde kendi gölgesinde barındırır. Altından ırmaklar akan cennetlerde ona sonsuz saadet verir.

Kıymetli dostlar mübarek onbir ayın sultanı olan Ramazan-ı şerife ermenin bu mübarek ay içerisinde oruç nimeti ve bin geceden daha hayırlı olup son on gün içinde arayın diye buyrulan kadir gecesini idrak etmenin sevinci lütfu ve mutluluğu içerisindeyiz. Ramazan-ı şerifimiz hayr dolu feyz ve rahmeti pek çok olan müminlerden olalım inşallah. Yukarda da bahsettiğim gibi eğer ki kul olarak sadece yaradan rabbimizden dileyip ona kulluk eder ve yalnız ondan istersek dileğimiz, muradımız hayr olur. Bu istemek konusunda işte bin aydan daha hayırlı bir gün var iken başka günü aramamak gerek. Fırsat ayağınıza gelmiş desek tabirde yanlışlık olmaz sanırım. Kul olarak tek yapacağımız samimi olarak Allahın huzuruna çıkmak gerek. Her işin başında samimi bir içtenlik var ise o işin sonu hüsran olmaz, talan olmaz sonucu kötü olmaz. Kul sadece Allah’a ibadet etmekle ve ona buyruk etmekle yükümlüdür. Bir kul bir kulun sahibiyeti değildir. Velhasıl kelam kalbimizdeki arzu hallerimizi, muratlarımızı sunarken gayet açık ve içtenlikte hakkın huzuruna çıkmak gerekir. Hak, dini günün gecelerinde meleke tül âlemini yeryüzüne gönderir ve yok mu isteyen istediğini vereyim, yok mu dileği olan dileğini gerçekleştireyim der. Bu kadar yaradan hakkımız Allah’ımız bizi düşünürken iken biz neden şeytanlık peşinde koşar ve onunla uğraşırız ey mümin kardeşim. Hiçbir şey için zaman geç değil fırsat yok değil zararın neresinden döner isek kardır. Ki bu karlık kendi nefsimiz menfaatimiz içinde hemen dönmek daha caziptir. İbadetlerimizi yerine getirerek dualarımız samimiyetle yaparak hele ki geceleyin kalkarak teheccüd eder isek de tadından yenmez ey kardeşim. Düşünün lütfen herkes uykuda iken hakkın huzurunda sen sadece teksin ve direk söylediğin istediğin her söz Allah’a ulaşıyor ve birebir imkan bulmuşsun gibi fırsatın seni bekliyor. İşte ab geldiği vakit korkma susma seslen haykır içini dök yaradan rabbine iste canı gönülden tüm isteklerini, dile getir her istediğin nimeti bereketullahı, nimeti celuluhlahı. Sözünün doğruluğu, içinin samimiyeti, kalbinin huzuru ile karşındakinden de sana aynı içtenlikle cevap gelecektir. Bizi bizden daha iyi bilen tanıyan yaradan rab varken fazla söze ne hacet. Var mı leylaya hacet, Mevla varken leylayı yaratan başka söz kelamına ne hacet.

Kıssadan hisse her kul samimiyetle istemesini bilmeli ve de istemelidir. Mübarek ay hürmetine tüm isteklerinin candan canı gönülden olsun. Vesile ile Ramazan-ı şerifiniz hayr haneniz huzur, sofranız bereketli olup, dualarınız kabul, günahlarınız af tüm istekleriniz makbul olsun inşallah. Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Gündem Haberleri

Güncel

KIRSALDA İLAÇLAMA HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR

Güncel

13.8 Milyonluk Sulama Projesinin Protokolü İmzalandı

Güncel

ESKİŞEHİR GÖRSELLERİ FRANKFURT METROSUNU SÜSLEDİ

Güncel

MOBİL ARAÇ İLÇELERDE ÇOCUKLAR VE KADINLARA DESTEK OLUYOR

Güncel

Yenimahalle'de Hizmet Ayağınızda

Güncel

Kılıçdaroğlu, “Dünya Hala Huzuru ve Adaleti Arıyor”

Güncel

KEÇİÖREN'DE SPORSEVERLERE ÖZEL SERVİS ARACI HİZMETİ

Güncel

AK MASA ARI GİBİ ÇALIŞTI, İLGİNÇ TALEPLER GÜLÜMSETTİ

Güncel

YAZ SPOR OKULLARINDAN GÖRKEMLİ FİNAL

Güncel

Ulaşımda zam istediler

Güncel

Başkan Altay Zafer Sanayii'nde Esnafla Buluştu

Güncel

ÇOCUKLARIN YÜZÜ TİYATRO İLE GÜLÜYOR