• Dolar 5.86
    Euro 6.52
  • Altın 294.30
    Bist 118664
  • Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

HER KADIN BİR ANNEDİR

02.09.2019 09:39

Öyle kutsal varlıklar ki başımızın tacı gönüllerimizin ilacı can yoldaşlarımızdır. He ne olursa olsun onları bu güzide yaratılan varlıklar olan kadınları hor görme mememiz gerekmektedir. Kadınlarımızın Yaratılan hak nazarında cennetin ayaklarının altına serdiği kadınlarımız önemli beşerlerdir. Nedeni ne olursa olsun hiçbir canlının canına kast etmek bizim elimizde olmamakla beraber kimsenin hesabını biz kesemeyiz. Ki hele ki kadınlarımıza asla ve asla el dahi kaldırılmamalıdır. Kadınlara şiddet kavramında son zamanlara kadar bir ilerleme kat ettik edeceğiz derken son zamanlardaki malum olaylar yine baş göstermekte ve şiddetin en ağır bilançosu ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Nerede kaldı sevda nerede kaldı sevgi ve nerede hani saygı. Hangi hak ve hukukun arkasına sığınabilirsin ki. Bunun hiçbir açıklaması olamaz. Dünyaya gelen her kız çocuğu birer bebek olarak yaşamına başlarlar. O an dahi o kavram pek önemlidir. Derken büyür çocuk olur yetişir eş olur derken anne olur. İşte bu kavram anne kavramı. Annelik sadece hanımlara bahşedilen nimetin en büyüğüdür. O kutsal varlık olan anneler canlı taşıyabilen hissedebilen nadir yaratılmış hanımlardır. Anne sözünü duyduğumuzda içlerimiz duygu seline boğulur dilimiz düğümlenir ve boğazımıza yumuk oturuverir. Peki, Allah c.c c ise cennet denilen o güzel mekanı deryayı anne denilen kavramın insanın ayaklar altına sermiştir. Nedense her çileyi zorluğu ve sıkıntıyı kadınlar çeker. Babadan çeker, eşten çeker, dosttan çeker, aileden çeker anne iken çeker, çeker de çeker. Bu kadar yük varken zaten sırtlarında birde ölmek istemeyen anne iç çeker son nefesini verir iken.

Yapma sakın kendine gel öfke ile kalkan zarar ile oturur keskin sirke küpüne zarar demiş atalar. Her söz boşa sözlenmemiş dikkat edelim. Anne varlığı kutsaldır. Her anne de birer kadındır. El kalmaz kalmaması gerek. Söz söylenmez söylenmemesi gerek. Rabbin sevdiği kula nasıl iç çektirirsin Allah bunun hesabını sormaz mı hiç diye düşünce denizine kapılmaz mı ki insanoğlu. Kadına şiddet konusunda eğitimin önüne geçilmemelidir. Her fırsatta tabiri caiz ise kapıdan bacadan eğitim şart. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve asında yer alan kadına şiddet olayında yavrucağızının yanında olmayacak bir durum ile karşı karşıya kalan kadının son sözleri Türkiye’yi yıktı geçti. Ve ilçemizde bile yaşanan buna benzer bir olay da yine baş göstermiş ve sonu hüsranla kapanmıştır. Eğitim deyip boş deyip geçmemek gerek. Sinir denilen asabiyet duygusu kabardığı anda gözü hiçbir şeyi görmeyen kimse ya kendine ya yanındakine yada tanımadığı birine yoktan yere zarar verir. Ama bu zorbalığın hukuki olarak da cezası ile de dizginleşir kendine gelir belki vah der amma son eyvahı olur çünkü iş işten çoktan geçmiş olur.

Kıymetli kardeşlerim, her canı yaradan yaratır ve yine illaki ki her canı yaradan hak alır. Ama bir insanın bir insanın canına kastının bir anlam bir açıklaması veya manası yoktur. Lütfen sinirlendiğiniz vakit gidin kafa dinleyin rahatlayıcı şeyleriniz ne varsa onu yapın. Sokakta caddede evde her nerede iseniz orada hep sakin kalın. Sinirlendiğiniz vakit hemen gidin abdest alın. Şeytan kızgınlaşmış şekilde iken su ile söndürün o ateşi içinizden. Söndürün ki anneler ölmesin, yavrucaklar travma yaşamasın ve en önemlisi annesiz kimse kalmasın. Hayatının en büyük şoku ile karşı karşıya kalınmasın.

Kısacası her anne bir kadındır, hanım efendidir. Her zaman başımızın üstünde yerleri vardır var olacaktır. Onlar birer çiçektir koparmayınız…

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Gündem Haberleri

Güncel

”Bir Çocuk da Sen Giydir”

Güncel

AKOSCEP'le Sorunlara Hızlı Çözüm

Güncel

KEÇİÖREN'DE 18 BRANŞTA “OKULLAR LİGİ VE TURNUVALAR” BAŞLADI

Güncel

TÜRKMEN ŞEHİTLERİ KEÇİÖREN'DE ANILDI

Güncel

Nazım Hikmet Sanatın Yeni Adresi Oldu

Güncel

Çankayalı Gençlerden Çocuklara Çevre Bilinci

Güncel

BAŞKAN YAVAŞ KARNE DAĞITTI

Güncel

Yenimahalle'nin Melekleri Gözünü Türkiye Kupasına Dikti

Güncel

Kış Günü Pony Keyfi

Güncel

Nazım 118. Doğum Gününde Çankaya'da Anıldı

Güncel

ÜLKÜ OCAKLARINDAN KARNE HEDİYESİ

Güncel

HAN'DA EV PANSİYONCULUĞU PROJESİ BAŞLADI