• Dolar 5.47
    Euro 6.19
  • Altın 229.75
    Bist 102960
  • 11° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

HERŞEY YABANCI

31.10.2018 10:07

Yaşadığımız canım ülkemizde gün geçmeden neler oluyor neler kıymetli okuyucularım. Son zamanlarda ekonomiyi alt üst eden dolar ve Euro endeksi ne yazık ki tatil bölgelerimizde daha yaygın ve daha kullanışlı vaziyete gelmiş durumda. Nefes alsanız dolar ve Euro ile desek yalan olmaz. Yaşanılmış bir olayı köşeme konu ettim ve üzülerek vah çektim.

Akdeniz bölgesinin en çok tercih edilen ve yerli yabancı herkesin dilinde ve gönlünde yer etmiş olan Antalya bölgesinin her noktasında artık yerli turist görmekten vazgeçmeye başlamış bulunmaktayız. Sadece esnafları yeri olarak kalmış durumda ve bu bölgeyi tercih eden hemen hemen her kesim yabancı uyruklu. Tatil için gittiğim Alanya beldesinde tanıdık yüz olarak yerli malı yurdun malı felsefesine dayanarak Türk kardeşimi arardım lakin aradığıma karşılık bulamadım. Sezonun son zamanları olmasına rağmen yabancı uyruklu o kadar çok turist var ki otelim 4 te 3’ü dolu durumda idi. Buraya kadar güzel değil mi? Evet, yabancı uyruklu kesimin gelip Türkiye’mizde barınmaları, kültürel ve sosyallik yönünden olduğu kadar ekonomi bazında da büyük katkıya imza atılması hiç kimse tarafından yadırganacak bir durum değil aksine gurur verici bir tablo dahi diyebiliriz. Benim takıldığım nokta şu ki oranın yerel halkı yabancı uyruklu turistleri o kadar çok benimsemiş ki gözleri başka bir şey görmemiş olmuş adeta. Alış verişe çıkıp herhangi bir şey sorsanız değerinden çok çok fazla söylenmesini bırakın sizi bile yabancı olarak görmektedirler. Bir esnafın dükkânına girer girmez hemen İngilizce olarak hoş geldiniz vs. denmeye başlıyor. Selam verip Türk olduğunu anlayınca esnaf kardeşimiz hemen şu cümle çıkıyor ağzından; Türk müsünüz…

Böyle bir durumda karşı karşıya gelip bu soruya karşılık olarak elhamdülillah Türk’üm dedim. Gel gelelim bir hediyelik veya herhangi bir şey beğendim fiyatını soruyorum ağzı o kadar alışmış ki arkadaşın direk misal 3 dolar veya 5 euro diyor. Sonradan dek getirebildiğine Türk Lirası bazında söylemde bulunuyor.

Ve ben diyorum ki zaman geçtikçe yerel halk artık tamamı ile yabancı halk olacak ve oralar artık yabancı uyruklu Alanya beldesi olacak. Takdir ettiğim tek nokta ise manzarası, havası, denizi bölgesi haricinde; yerel halkın hemen hemen tamamı otobüsçüsü, otelcisi, pazarcısı ve hatta tuvaletçisi bile İngilizce bilip tabiri caizse çatır çutur konuşuyorlar.

Her ne olursa olsun Türklüğümüzü yabana atmayalım, özümüzü unutmayalım ve kendi benliğimizi untturmayalım.

Hoşça ve sağlıcakla kalınız…

 

Gündem Haberleri

Güncel

EGO'YA ULAŞIM ÖDÜLÜ

Güncel

Sağlık Çalışanları Unutulmadı

Güncel

BAŞKAN DURUAY'DAN 18 MART MESAJI

Güncel

YAYA GEÇİDİ ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

Güncel

Yaşar'dan Pazar Ziyareti

Güncel

Yaşar, Gençlerbirliği Taraftarlar Derneği İle Bir Araya Geldi

Güncel

Down Sendromlu Çocuklar Hünerlerini Sergiledi

Güncel

Başkan Altay Şehit Ailelerini Ziyaret Etti

Güncel

Trafiği Rahatlatacak Akıllı Ekranlar Test Ediliyor

Güncel

BÜYÜKŞEHİR'DEN ŞEHİTLER ANISINA LOKMA İKRAMI

Güncel

500 BİN DOMATES FİDESİ DAHA

Güncel

Şehit Ayhan Demirel Yenimahalle'de Ölümsüzleşti