• Dolar 6,8627
    Euro 7,774
  • Altın 396.959
    Bist 114809
  • 22° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

KORKMA VE İKRA

11.01.2020 10:29

 

Milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı ve milli şiirimiz yeganemiz ve büyük mana taşıyan İstiklal marşımızın ilk kıtasındaki ilk kelime bize derki Korkma...

Bakın şu kelimeye hele hiç düşündünüz mü ilk kelimenin neden Korkma diye başladığını ve derin anlamların asaletin heybetin ve sevginin olabilitesinin nasıl meydana geleceğinin manasını. Cahilliğin önüne geçmek için yürekli olmak lazım. Korkusuz olmak lazım. Kararlı ve daima başın dik olması lazım. İşte tüm zorlukları yenmek için işte tüm olmayacak şeyleri oldurmak için işte hem hayallerin gelde gerçekte yaşanan veya yaşanacak olan hayatı anlamlandırmak için korkuyu yenmemiz gerekmektedir. Korkmadan adım atacağız korkmadan sağlam basacağız ve korkmadan kendi hayatımızı riske değil emin ellere teslim edeceğiz. Mangalda kül bırakmayanlardan ol demiyorum amma velakin o közü yakıp kül haline getirmem gerekmektedir. 

 

Bir diğer husus ise islamı mübinin ilk kelimesi ilk cümlesi ve ilk seslenişi ve ilk mektubu olarak benimsen ilahi emir olan İKRA kelimesidir. Ikra, Arapça bir kelime olup peygamberimiz efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) e inen ilk Vahy'dir ve "Oku" anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Allah’tan aldığı ilk mektuptur bu ve ilk mektupla gelen ilahi emir; Okudur. Mektubun sahibi Allah (C.C.), postacısı Cebrail (A.S.), alıcısı da peygamber (S.A.V.)’dir. Bu İlahi emir gösteriyor ki; İslam Medeniyeti’nin vazgeçilmez prensibi okumaktır yani Ikra'dır. Çünkü dinin muhatabı akıl sahibi insanlardır. Aklın gıdası bilgi, bilginin anahtarı ise okumaktır. İkra , sadece “okumak” olarak çevrildiğinde gerçek anlamını yitirmektedir. Türkçede sadece üzerinden okumak olarak algılanan şey Arapçada tilavet kelimesi ile karşılanmaktadır. Oysa ikra , “karea” kökünden gelir ve yapısında anlayarak -düşünerek okuma anlamı vardır. Kıraat en kısa tanımla okuduğunu manalandırmaktır.

Biz ne yapmışız ? Allahın ikra , yani “oku ve anla” emrini sadece tilavete yani “yüzünden oku ve aktara” indirgemişiz. Onu okuyup anlamak ibadetken ; kelimedeki anlama boyutunu gizlemiş ve yalın bir okumayı ibadet saymışız.

Okumanın , anlamanın ve hayata aktarmanın en üst boyutu olan “tertil” ile okumayı bir kenara bırakmış , tecvit ile okumanın peşine düşmüşüz. İngilizce bir şiiri anlayarak okumak mı , yoksa anlamadan okumak mı değerlidir? Sizler bu durumu Kuran ile kıyas edin lütfen. Okunması , anlaşılması ve  hayata uygulanması için gönderilmiş bir kitap düşünün ki ulaşılamasın diye yükseklere konmuş , anlaşılamaz denmiş ve  okunması da sadece dile indirgenmiştir. Kur’an da kıraat ederken euzu besmele yani kovulmuş şeytandan Allah’a sığınmamız isteniyor. Vahyin ilk emri derki “oku”, marşımız der ki sakın “korkma”sağlam tutum bunlara, hiç bir zaman bırakma. Görüyoruz ki biri ilahi emir birisi milli şiirimizin ilk kelimesi. Cahillikten bıkkınlıktan sıkkınlıktan ve bu emire karşı gelmekten sakınmak için kendi halimizde yaşamımıza devam etmemiz gerekmektedir.  Korkmadan Okumalıyız, korkmadan okuruz ve korkmadan durmadan okuruz okuruz okuruz. Okumak için korkuyu yenmek lazım. Toplumun ana kaynağı Burdur baksanız ortalıkta rajon kese çok ama çoğu da kendi gölgesinden korkar. İyi bir geleceğin ana damarı okumaktadır. Okumak içimde cesarete ihtiyaç vardır ki hem her yerde her zaman sana destek verir. Daha kaliteli ve dürüst bireyler oluruz. Siz siz olun sizden sonda gelmiş çoluk çocuk gereken ne varsa yapılmalıdır. Okumak herşeyin ilacıdır 

Hoşça ve sağlıcakla kalınız...

Gündem Haberleri

Güncel

Başkan Altay Sarayönü'nde İncelemelerde Bulundu

Güncel

Başkan Altay: Bu Tarihi Ana Şahitlik Etmekten Mutluluk Duyuyoruz

Güncel

Altındağ'da yaz okulu başladı

Güncel

Gölbaşı Belediyesi ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor…

Güncel

ESKİ'DEN SİVRİHİSAR'A YENİ TERFİ MERKEZİ

Güncel

Yenimahalle'nin Modern Taksi Durakları

Güncel

Keçiören'de 100 bin ton asfalt serimi yapılacak, bozuk yol kalmayacak

Güncel

Başkan Altınok bir günde “Sosyal Mesafeli” 6 nikâh kıydı

Güncel

'KOVİD-19 İLE MÜCADELEDE MADDİ MANEVİ YANLARINDA OLDUK'

Güncel

ÖĞRENCİLER 2020 YILINDA DA ESKİŞEHİR DEDİ

Güncel

ESKİŞEHİR VATANDAŞLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Güncel

Özlem "Altın Şehir" ile son buluyor