• Dolar 5.82
    Euro 6.57
  • Altın 238.75
    Bist 96989
  • 12° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

ÖFKE KALBE ZARAR

07.02.2019 10:31

Öfkelenince neden bağıra bağıra işimizi hallettiğimizi yâda öfkeye kapıldığımızda neden bağırdığımızı hiç düşündünüz mü? Kıymetli okuyucularım. Geçenlerde okuduğum ve hoşuma giden bir yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

Zamanın birinde Hintli bir ermiş öğrencileri ile gezinirken, Ganj nehri kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüşler. Bu olay karşısında Hintli ermiş öğrencilerine dönerek merakla insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırıp çağırırlar diye soru sormuş. Öğrencilerinden birisi söz hakkı alarak ermiş’e sükûnetimizi kaybederiz ve ondan dolayı öfke ile kalkış yaparız demiş. Ermişte pekala öfkelendiğimiz insan yada insanlar yanı başımızda iken neden bağırırız. O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile kalp kırmadan da aktarabilecek iken niye neden ve nasıl bağıra bağıra aktarmak yoluna başvururuz, diye tekrar sorunca ermiş adam. Öğrenciler suspus olup ses çıkamayıp cevap veremeyince ermiş adam anlatmaya başlamış.

İki insan birbirlerine öfkelendiği zaman kalpleri birbirinden adeta uzaklaşır ve bu uzayan mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için avazı çıktığı bağırmak zorunda kalır. Ne kadar çok öfkelenir iseler aralarında açılan o mesafeyi kapatabilmek için bir o kadar çok bağırmaları gerekmektedir. Ne kadar çok öfkeli bir insan görüyorsanız o insanın kalbi karşısındakine o kadar uzaktır. İşte bu yüzdendir ki kalplerde mesafe oluşunca bağırmak akabinde de öfkelenmek rol oynar.

Peki, ya tam tersini düşündüğümüz vakit; insanlar birbirlerini sevdiğinde ise ne olur. İşte o zaman insanlar birbirlerine bağırmak yerine sakince ve hoş muhabbet ile konuşurlar. Çünkü kalpleri birbirine yakındır. Arada mesafe ya yoktur yada çok azdır. Peki, ya iki insan birbirlerini daha da fazla severlerse ne olur. Artık konuşmazlar sadece fısıldaşırlar. Çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık kısa bir süre sonra konuşmalara bile gerek kalmadan durum sadece birbirlerine bakmaları yeterli hale gelir.

İşte birbirini gerçek manada hoş sedada seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir demiş ermiş. Daha sonra öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş. Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine müsaade etmeyin. Aranıza mesafe koyacak sözlerden ve sözcüklerden uzak durun kendinizin dilini bilakis uzak tutun. Aksi takdirde mesafenin arttığını ve öyle bir gün gelir ki geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu dahi bulamayacak duruma gelirsiniz.

İşte değerli okuyucularım sözün özü yukarıda aktarıldığı gibi kalbe geliyor. Öfke kalbe zarar. Boşa dememiş atalar öfke ile kalkan zarar ile oturur diye. Düşündüğümüz zaman iki kalp arasına giren mesafe boyut aştığı zaman iş bağırmaktan kaba kuvvete veyahut yanı başında bulunan materyal eşyalardan çıkarmaya kalkışacaktır. Öfkeyi bir yerleri kırarak inciterek yenmek yerine desturlu yenmek daha iyidir. Birine kızdığımız vakit sinirimizi çıkarmak için bağırıyoruz. Bunu hepimiz yapıyoruz. İşte bunun sebebi ise kalp arasına giren uzaklık aslında soğukluk. Her ne olursa olsun mesafeyi aşmak yerine asgariye indirmek bizim elimizde hatta dilimizde.

Kalpten kalbe mesafeniz olmasın. Kalbiniz her daim yakın olsun.

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

 

Gündem Haberleri

Güncel

Yenimahalleli Öğrenciler Hünerlerini Sergiledi

Güncel

Yenimahalle'de 8 Yılda 14 Bin Ev Temizlendi

Güncel

Dostlar Korosu Kulakların Pasını Sildi

Güncel

MEB BAKANI SELÇUK'TAN BAŞKAN ALTINOK'A TEBRİK ZİYARETİ

Güncel

BAŞKAN ALTINOK, BAĞLUMLULARIN TALEPLERİNİ DİNLEDİ

Güncel

DAVUT YAŞARVE YİĞİNER'DEN YAVAŞ'A ZİYARET

Güncel

 TAŞÇIER "BİR ARPA BOYU YOL ALINAMADI"

Güncel

RIZA KAYAALP'TEN TARİHİ ZAFER

Güncel

ESKİŞEHİR TİCARET BORSASI'NDAN BAŞKAN BÜYÜKERŞEN'E ZİYARET

Güncel

Dostlar Korosu Kulakların Pasını Sildi

Güncel

Yenimahalle'nin Midi Kızları Türkiye Şampiyonası'nda

Güncel

BAŞKAN ALTINOK, PROJELERİNİ VATANDAŞTAN GELEN TALEBE GÖRE BELİRLİYOR