• Dolar 6,8158
    Euro 7,4344
  • Altın 380.418
    Bist 103024
  • 13° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

SUDAKİ İNCELİK

07.10.2019 09:38

Türk kahvesi deyince akla közde pişen kahve gelir. Demir cezvede fokur fokur suyun üstünden buram buram çıkan mis koku.

Türk kahvesinin faydalarını saymakla bitiremediğimiz gibi hemen hemen her anımızda bir kahve içerek kendimize gelip derinden bir kahve kokusu ile rahatlığa koşuyoruz. Kız istemeden tutun, arkadaşlık arasında, evde ve misafirliklerde, muhabbette daima Türk kahvesi olmazsa olmazlar arasındadır. Peki, yorgunluğu alan insanı şifaya sevk eden bu güzelim kokulu Türk kahvesinin yanında verilen suyun mucizesi nedir ve bu suyun önemi de bakacak olursak şayet oradaki inceliğin bugünlerde ise yok olduğunu anlamış olacağız. Kahvenin yanında gelen suyu bir çoğumuz içilen kahvenin ağızda kalan telvesinin süpürülmesi için içildiğini varsaysa da aslında bu suyun sırrı o değildir kıymetli okuyucularım. Osmanlı dönemine bir göz atacak olur ise; eve gelen misafire ev sahibi öncelikle bir bardak kahve ile su getirirmiş. Eve gelen misafir eğer suyu kahveden önce veya sonra içer ise bunun bir anlamı varmış. İçilen su kahveden önce ise misafirin karnı aç anlamına, kahveden sonra su içilirse de şayet bu durumda da misafirin karnı tok diye bu şekilde ima edilirmiş.

Kahvenin yanına koyulan suyun bir diğer nedeni de padişaha yapılan her şeyin tadına çeşnicibaşılar bakalarmış, içerisinde zehir vs var mı yok mu diye. Gelgelelim padişaha kahve yanında su getirilirmiş ve padişah ta kahvenin içine parmağını batırıp, kahvenin yanında gelen suya kahve bulaşmış parmağını batırarak suyun içinde kahvenin dağılımına göre kahvenin içerisinde zehrin olup olmadığı anlaşılırmış.

İşte zaman o ki şimdilerde su zadece sıradan bir görüntüymüş gibi servis edilmektedir kahvenin yanlarında. Aslına bakacak olur iseniz aslı böyle değil yukarıda anlatılan kıssalardır. Sudaki incelik zariflik ve zarafet gün geçtikçe çok önemli ve manidar bir görüntü haline gelmiştir. Suyun önemi faydası saymakla bitmez. Su demek ömür demek, söz demek, sükût demek, aziz ol demek. Su deyip geçtiğimiz vakit tepeden sıcak su yemiş kadar olacağımızı unutmayalım. Bakın Osmanlı döneminde suyun inceliği nasılda parlıyor. Utanma olamadan durumu nasılda anlatıyor. Kimseye suç atmadan nasılda belli ettiriyor. Öyle ki su kirden arınmak paklanmak temizlenmek demektir. Hatta en önemlisi vücudumuzda su oranı değil midir. İnceliklerle dolu suyu düşündüğümüzde, çamurlaşmış ellerimizi yine su ile temizleriz peki, çamurun içinde çamurlaşmayı sağlayan su değil midir. Hem kirletecek maddenin içinde var hem de temizleyen de ta kendisi. İşte azizlik suyun sırrında inceliğinde gizli. Her zaman suyu farklı gözlemleyip, davranışımızı ona göre temkin etmeliyiz. Üç yudumda içiniz, ayakta içmeyiniz derken bile buradaki incelik aşikârdır. Su su su hayatımızın en değerli önemli ve büyük yere sahip yapının ta kendisidir. O zaman gelin bir kahve içelim dostluğumuzu pekiştirelim, hem de içilen suda tek cümle de aziz olalım.

 

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

Gündem Haberleri

Güncel

Keçiören Belediyesinden çevre kirliliğine tıbbi atık kutulu önlem

Güncel

BAŞKAN YAVAŞ'IN “İYİLİK BULAŞICIDIR “KAMPANYASI

Güncel

6 MİLYON TEK YÜREK BAYRAM ETSİN

Güncel

YILDIZ: BAKIMI YAPILMAYAN KLİMA SAĞLIĞI TEHDİT EDER

Güncel

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Öncesi Başkan Şimşek, Gençler ile Buluştu

Güncel

Yenimahalle'nin OSB'lerinde Hummalı Çalışma

Güncel

Keçiören'de 19 Mayıs coşkusu engel tanımıyor

Güncel

Keçiören Belediyesinden yerli sebze üretimi için çiftçilere büyük destek

Güncel

VALİLİKTEN GELEN PAKETLER DAĞITILDI

Güncel

SOYDAŞ: DEVLET DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR

Güncel

Yenimahalle'nin OSB'lerinde Hummalı Çalışma

Güncel

Keçiören Belediyesi hem üretiyor hem de tasarruf sağlıyor