• Dolar 5.88
    Euro 6.53
  • Altın 281.06
    Bist 94302
  • 24° Ankara

YAZARLAR

Tüm Yazıları Süleyman Hür

YERYÜZÜNÜN SESSİZLERİ

11.07.2019 09:50

Son zamanlarda ilçemizde ses ettiren ve ulusal medyada da konu olan hayvan zehirlenmesi diye açıklama acı olayın ne yazıl ki ne ilki ne sonu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan araştırma sonucunda resmi ve özel veteriner hekimler tarafından Polatlı ilçesinde ölen hayvanlar üzerinde yapılan otopsi incelemesinde üre gübresine bağlı zehirlenme bulgularının gözlemlendiğini bildirmişti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Polatlı İlçesi Yassıhöyük Mahallesi'ndeki hayvan ölümleriyle ilgili Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından inceleme başlatılmış olup, ilk incelemeler neticesinde geçen hafta cuma günü koyunların sahibi tarafından Sakarya Nehri'nden pancar tarlasına çekilen sulama sisteminin içine üre gübresi katılarak gübreleme yapıldığının anlatıldığı açıklama İle zehirlenme bulgusu kesin olarak kanıtlanmış oldu. Tarla içindeki yalağa da aynı sulama sisteminden su çekilerek, hayvanlar sulanmış ve 9 hayvanın cansız bedeni ile karşı karşıya kalınmıştır. Polatlı İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından hayvanlardan numune alınmıştır. Bu numuneler Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü'nde incelenmekte olup resmi ve özel veteriner hekimler tarafından ölen hayvanlar üzerinde yapılan otopsi incelemesinde üre gübresine bağlı zehirlenme bulguları gözlemlenmiştir."

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin de Sakarya Nehri'nden incelemek üzere su numuneleri aldığının ifade edildiği açıklamada, bölgeye yönelik denetim ve kontrol işlemleri sürerken, numuneler ve analizlerden gelecek sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. Yer yüzündeki sesi soluğu çıkmayan hayvan âleminin ölümü ses getiriyor yada getirecek, amma velakin bunun neticesinde bir daha böyle olay İle karşı karşıya kalınacak mı? Yada bu olay İle son bulup bir daha yaşanmayacak mı? İnsan ölümü acı ise hayvan ölümüde bir o kadar acıdır. İnsanların gelir kaynağı geçim kaynağı olan hayatının yanında yer alan ve hayatlarındaki işleri kolaylaştıran hayvanat aleminin acısı derindir. Kimine göre boş felsefe sonuçta o bir canlı ve can taşımaktadır. Hangi can cana kıymak ister. Kimisi için hayatındaki hayvanlar onlar için değerli ve hayat arkadaşlıklarının yanında dost sıfatını almaktadırlar. Sevgili okurlar netice ne olursa olsun her zaman bilinçli davranmak gerekir. Hem tarlaya ektiğimiz ekinimizi, hem de koyunumuzu ineğimizi bilinçli olarak yetiştirmek gerekmektedir. Bile bile kimse kimseye kıyamaz. Emin’im ki bu koyunların sahibidir bilinçli olarak bu olaya karışmamıştır. Bu hepimize ders olması gerekir. Bu durum senin benim değil bizim olayımız halini almalıdır.

Unutmayalım ki her can değerlidir. İster insan ister hayvan hiç fark etmez. Bu sadece bir örnek son zamanlarda bir köpek zehirlemesi olayı İle de canımız sıkılmıştı. Köpek vahşi veya saldırgan olabilir ama bunun sonucu zehirlemek öldürmek değildir.

Canlar değerli canlarımız değerlidir.

Hoşça ve sağlıcakla kalınız.

 

Gündem Haberleri

Güncel

CUMHURİYET KADINI CANDAN ERÇETİN 29 EKİM'DE ESKİŞEHİR'DE

Güncel

Yenimahalle'nin Rüzgar Kızı Ödüle Doymuyor

Güncel

KEÇİÖREN BELEDİYESİ'NİN BÜTÇESİ OY BİRLİĞİ İLE MECLİSTEN GEÇTİ

Güncel

Ankara'nın Anılarında Yolculuğa Hazır Mısınız?

Güncel

ŞEHİDİN NİŞANLISI GELİNLİKLE VEDA ETTİ

Güncel

Yenimahalle'de Riskli Yapılar Tespit Ediliyor

Güncel

Yenimahalle'nin Melekleri Yine Galip Geldi

Güncel

Öğrenciler Kompost Gübre İle Toprağa Can Verdi

Güncel

ALTINOK, HAYALİ GERÇEK OLAN RABİA'YI YALNIZ BIRAKMADI

Güncel

ALTINOK'TAN ÖRNEK JEST

Güncel

ÇOBAN MEKTEBİ'NE ALTINOK DOKUNUŞU

Güncel

Çankaya'da İstihdama Yönelik Eğitimler Devam Ediyor